FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • @Piotrrek, oraz pozostali... Zrobiłem "zerowy" serwis olejowy po ok. 3800km.
    Uważam jednak, po czasie, że przebieg ok. 5-tyś. km byłby optymalny. Uważam, że z tym przebiegiem można powiedzieć, że silnik i auto jest dotarte.
    Może dla wielu osób 5 tyś. km to przebieg półroczny, albo nawet z dłuższego okresu, ale to nie jest najważniejsze - przy przeglądzie gwarancyjnym nie musimy wymieniać oleju, możemy wymieniać olej w innym czasie. Ja uważam, że za częsta wymiana oleju nie zaszkodzi silnikowi, ale za rzadka może mu zaszkodzić. Młody jestem, ale mam pewne doświadczenia samochodziarskie (pewnie z ćwierć miliona km już przejechałem) Mam takie przemyślenie jeszcze, że ważne jest, aby oleum wymieniać raczej systematycznie - jeśli zdecydujemy się na wymianę co 10-tyś. km, to należy się trzymać tego założenia, jeśli co 30-tyś. km, to także się trzymać tego. Idąc za przytoczoną przez kolegę zasadą "kto dba, ten ma" zamierzam (przy przebiegach rzędu 20-tyś. km / ROK) wymieniać olej co ok. 10-tyś. km. Co więcej - wymieniać olej na produkt z oznaczeniem "LL", który w hurtowni kosztuje "obłędne" 129zł/4dm3. (olej na krótkie interwały serwisowe kosztuje 10zł mniej) Ktoś pisał, że jeśli nie zamierzamy przejechać autem 300-tyś. km to nie ma sensu inwestować w częste wymiany i lepiej robić serwis olejowy co 30-tyś. km. bo to oszczędność.
    Ja takim osobom (jeśli to prywatne auto) życzę powodzenia przy sprzedaży używanego auta.
    Nie chcę mówić, jak szeroko otwierają się oczy potencjalnym kupującym i jak cieszą się ich oczy, gdy widzą książkę serwisową auta, które ma wymieniany olej przy przebiegu ok. 5-tyś. km i potem co każde 15-tyś. km i nie częściej niż co rok (jednocześnie).
    Sprzedawałem takich samochodów kilka - wszystkie sprzedały się świetnie - szybko i w dobrej cenie.
    Dbanie o regularne i w miarę częste wymiany oleju zwraca się przy odsprzedaży auta!
    O tym, że eliminujemy sporą część ryzyka związanego z pracą oleju już nie-pierwszej świeżości w silnikach wyposażonych w turbosprężarki, Start-Stop i inne "cuda techniki" już nie wspominam. Załóżmy, że jeździsz średnio dużo - robisz w rok 15-tyś. km:
    Stać Cię na auto za 60.000zł
    Stać Cię na ubezpieczenie za prawie 2.000zł
    Stać Cię na paliwo, którego spalasz rocznie za 3.600zł,
    ALE Nie stać Cię na 300zł raz na rok? Skrócenie okresu między wymianą oleju ("LL") z interwału 30-tyś. km, na interwał 15-tyś. km właśnie tyle kosztuje (300zł - rocznie), jeśli robisz 15-tyś. km / rok!!
    Rapid SB | 1.2 TSI 81kW (110km) EA211 | MY16 | FUN | Szary Quartz | 6000km | Nowa Huta
  • A jeżeli przyjmiesz że przez rok robisz 120 tys km po 4 latach wydasz na wymiany co 10 tys, (45 więcej wymian) 13500zl. To zaoszczędzisz na NOWE turbo i nie tylko. I po tych 4 latach na pewno takie auto nie będzie warte więcej o te 13,5 tys.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Majku twoje zalozenia sa ok jesli samochodem sie zarabia. Przy normalnej jezdzie nijak to policzyc. Niektorzy moga zmienic auto przed dojechaniem do tych 120 tkm. Np. przy moich przebiegach 120tkm zrobie w 4 lata wiec "dodatkowa" wymiana oleju nie jest jakims ogromnym kosztem. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • przy moich przebiegach 120tkm zrobie w 15 lat :)
    ale i tak zamierzam wymienac co roku
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Oplacalo sie w ogole kupowac samochod :) ?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • zobaczymy :)
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • U mnie pracuje silnik 1.9 TDI 90 KM. Auto firmowe, skończyło 2 lata pod koniec grudnia, nie było wymiany oleju przy docieraniu, tylko jak książka i kierownik floty przykazał - co 30 tys.
    Obecnie ma prawie 120 tys., silnik wytrzymał :-) Mamy w firmie 5 takich rapidów z różnymi przebiegami, dam wam znać, jak zachowuje się silnik i podzespoły przy wymianie co 30 tys., niech to będzie taki przypadek badawczy. Auta wymieniamy co 5-6 lat - 300 tys., więc to będzie ciekawy i miarodajny test wytrzymałości.
    Przy okazji do poprzedniego auta - Fabii II 1.4 TDI 80 KM PD lałem olej castrola LL przez 6 lat (wymiana co 15 tys.) i póki co silnik, turbina i podzespoły wytrzymały do 340 tys. bez żadnych napraw, więc ja na Castrola nie narzekam.
    Skoda Rapid SB ACTIVE 1.6 TDI/90 KM 2013
  • Po wymianie oleju przebieg 6 tyś km mam dokładnie połowę stanu na bagencie  (troszke za mało mi nalali) jak polecacie czy dokupić 1l i uzupełnić do Max lub ok 3 mm do  poziomu 3/4 .Olej jaki jest w silniku to Castro 5w30 LL 
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • @karo00 Na razie nic nie dolewaj, za dużo oleju to też nie dobrze, ale obserwuj stan, czy nie opada.
  • Ja wymieniłem przy 2 tyś nic nie ubywa ale" odbiło mi się o uszy" że w autach z turbiną powinno się utrzymywać 3/4 poziomu czy ktoś ko się zna na rzeczy może mi podpowiedzieć czy to prawda.
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • 3/4 ..... ja bym utrzymywał max poziom
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • A co mówi instrukcja.......?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @supermajku
    nie wiem w jaki sposób chcesz przejechać 120-tyś. km w rok czasu, ale może ja się nie znam...
    Jeśli robisz takie przebiegi faktycznie i robisz je silnikiem MPI, to faktycznie może nie ma sensu zmieniać oleju inaczej niż co 30-tyś. km, bo jest jasne, że 90% przebiegu robisz autostradami, gdzie silnik być może nie dostaje w kość tak, jak w szarpanej jeździe miejskiej. Druga kwestia to taka, że przy tym przebiegu rocznym wymiana oleju przypada co kwartał, więc może olej będzie eksploatowany przebiegiem, ale będzie miał krótki okres użycia, więc nie będzie dramatu.
    Generalnie może powinienem sprostować - moje opinie co do wymiany oleju dotyczą przede wszystkim silników uturbionych, benzynowych, ale być może nawet bardziej diesli.
    Ja jednak dla użytkowników, którzy robią do 15-tyś. km rocznie polecałbym wymianę co rok, jako coś, co daje szanse na odsprzedaż samochodu w naprawdę dobrej cenie, bo skoro ktoś mało jeździ, to pewnie takie ogólne wyeksploatowanie samochodu też będzie niewielkie, a takie auta na rynku wtórnym są poszukiwane.
    Rapid SB | 1.2 TSI 81kW (110km) EA211 | MY16 | FUN | Szary Quartz | 6000km | Nowa Huta
  •  Za wysoki stan oleju może doprowadzić do uszkodzenia uszczelniaczy wału korbowego, zbyt wysokiego ciśnienia oleju i jego pienienia. Jak producent podaje między max a min, to tak ma być. Oczywiście lepiej trochę za dużo niż za mało.
  • Owszem popieram wymianę co rok lub 15 tys. Służbowe przejazdy autostradami są raczej szybkie, więc silniki jednak dostają w kość. Prywatnie po autostradach tak nie robimy ze względu na spalanie. P.s. Mój Rapid zrobił 105 tys km 98% jazdy po mieście w rok.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Czy Castrol Edge 5w30 LL to to samo co Castrol Edge Professional 5w30 Long Life?
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • @supermajku
    No to kolego chyba nie wysiadasz z samochodu... :)
    Masakryczny przebieg zrobiłeś!
    Ciekaw jestem jak oceniasz, tak ogólnie, to auto, bo po takim przebiegu masz pełne prawo do oceniania konstrukcji Rapida...
    Rapid SB | 1.2 TSI 81kW (110km) EA211 | MY16 | FUN | Szary Quartz | 6000km | Nowa Huta
  • Witam
    Zbliza mi się termin pierwszej wymiany oleju w silniku 1,2 TSI 105 KM i mam pytanie czy trzeba wymieniać w salonie tam gdzie sie kupowało czy może być obojetny salon ?.
    Na wyswietlaczu pokazuje mi wymiana oleju 6570 a dni 5,zaznaczam że nie robię dużych przebiegów dziennie/około 30-60 km/.Jest to mój pierwszy nowy samochód i nie wiem co na takiej wymianie robią oprócz wymiany oleju?
    Jeszcze jedno pytanie czy cyt."teraz(dziś) wymiana oleju"to jak nie wymienie oleju to nie zablokuje mi samochodu.bo w/g komputera miało być przy 20 tyś,a przegląd przy 30 tyś km.
    Rapid LB 1,2 CBZB 105 KM MY14 Ambition+climatronic+swing Czarny Magic perłowy 29000km lubelskie
  • Nic samochodu nie zablokuje a przeglądy robisz w którym ASO chcesz.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Co do przeglądów, to ja po odbiorze samochodu nigdy nie byłem u dilera, u którego kupiłem samochód, wszystko robię w innym mieście, trzeba tylko pamiętać, że przy przedłużonej gwarancji, przy naprawach gwarancyjnych trzeba mieć ze sobą instrukcję, gdzie na ostatniej stronie jest informacja o wykupionej gwarancji. ASO zawsze to kseruje. 
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?