FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Automatyczny włącznik świateł mijania
  • Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie! Wszedłem właśnie w posiadanie Skody Rapid (1,4TFI DSG) i jest mała, ale istotna skucha. Samochód wyposażony jest w pakiet xenon oraz światła do jazdy dziennej.
    Moje pytanie jest takie: czy można założyć jakiś moduł, który po zmroku (w tunelu itp) przełączałby automatycznie światła do jazdy dziennej na światła mijania i z jakimi kosztami należało by się liczyć.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję.
  • Nie masz domyślnie Easy Light czy jakoś tak? U mnie wlaśnie to w ten sposób działa, że sam przałącza światła.
    Rapid LB | 1.4 TSI 125KM DSG | MY17 | Joy | Czarny Magic | ~5000km | Katowice
  • Masz pakiet "Comfort" czyli masz klimatronika.
    Poczekaj cierpliwie z 2-3 tygodnie. W przygotowaniu jest modyfikacja o którą pytasz.
    Będziesz miał "na tacy".
    Wstępnie tylko:
    - konieczna będzie zmiana czujnika na szybie (bo lusterko ściemniające masz?)
    - konieczne będzie zakodowanie odpowiednich funkcji
    - opcjonalnie trzeba będzie wymienić włącznik świateł na taki z "AUTO".
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • No to czekam cierpliwie :D
    Klimatronik jest, przełącznik natomiast mam bez pozycji "AUTO", a lusterko bez opcji sam-ościemniania.
  • "lusterko bez opcji samo-ściemniania"
    Oj, to gorzej. To znaczy mój mod będzie opierał się na wymianie czujnika w podstawie lusterka wstecznego.
    W twoim przypadku w grę wchodzi Easy LA...
    Nie mam pojęcia jak to będzie z czujnikiem na podszybiu...
    A tak "bajdełej", to funkcja "tunel", przy ksenonach, to nie jest fajna sprawa...
    I po drugie Easy LA ma w ogóle funkcję tunelu?
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Hmm.. proszę jaśniej bo dla mnie temat samochodów grupy VW to nowość :P Cóż to takiego jest Easy LA?
    Dla mnie też ogromnym zaskoczeniem jest brak takich rzeczy jak czujnik zmierzchu czy deszczu, a już totalnym zaskoczeniem jest manualna regulacja świateł xenonowych!
  • Xenony masz "manualne" bo one w Rapidach są "osłabione" (strumień świetlny < 2000 lm) i tak jak halogeny nie wymagają automatycznego samo-poziomowania.
    Jest o tym wątek na tym forum.
    Easy Light Assistant (ELA) - okrojona wersja Rain-Light Assistant.
    Ma CH, LH i automatyczną zmianę świateł dzienne/mijania.
    Rain-Light Assistant (RLA) ma czujnik deszczu, światła i wilgotności.
    Ma CH/LH, automatyczną zmianę świateł dzienne/mijania, tunel, auto-wycieraczki.
    Rozmieszczenie czujników:

    Czujnik ciut inny jest w Rapidach ale widać o co chodzi:

    ELA.png
    369 x 250 - 43K
    RLA.png
    362 x 263 - 99K
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Reasumując... jakie mam szanse na to by w moim Rapidzie zmieniały się światła automatycznie po zmierzchu lub w tunelu?
  • Jeśli wystarczą ci funkcje opcji Easy Light Assistant (ELA) to PRAWDOPODOBNIE musiał byś zmienić czujnik na desce (foto1) i przekodować BCM. Zwłaszcza jeśli nie masz lusterka jak na foto 2.
    Co do typu tego czujnika to poproś kogoś z forum, kto ma tę opcję by sprawdził jaki konkretnie czujnik ma zamontowany i porównaj ze swoim.
    Są dwa rodzaje czujnika: tylko nasłonecznienia (podczerwień) - prawdopodobnie taki masz
    nasłonecznienia + światła (widzialnego) - taki musiał byś mieć.
    W etce istnieją takie numery tej części:
    5JA 907 539 - sun sensor
    5JA 907 451 (A) - sun sensor for vehicles with electronically regulated air condit.
    5JA 907 451 B - sun sensor
    Jak masz lusterko takie jak na foto 2 to oprócz powyższego PRAWDOPODOBNIE masz możliwość doposażenia samochodu w funkcję Rain-Light Assistant (RLA). Wtedy wymieniasz czujnik w postawie lusterka (samochody z klimatronikiem bez RLA mają tam czujnik wilgotności), kodujesz BCM i możesz mieć "full wypas" z tunelem włącznie.
    Nad tą opcją właśnie obecnie pracuję...
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Co do lusterka to moje nie ma żadnych czujników. Czujnik za to jest w na podszybiu, ale jaki? Można to gdzieś sprawdzić bez jego wyjmowania?
  • Trzeba wyjąć. Powinno wyjść lekko.
    Bez wyjmowania to tylko ASO na podstawie VIN.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • W dziale ZTS jest Demontaż czujnika nasłonecznienia. To jest czujnik klimy.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Nie tylko klimy. Na schemacie 9/13 widoczne są połączenia z J519 (BCM) opisane jako "w zależności od wyposażenia". Na tej samej zasadzie wskazano oznaczenie tego czujnika jako G399 (standardowo jest tam czujnik G107).
    Połączenia z Klimatronikiem opisano z uwagą "tylko samochody z Climatronikiem".
    Kluczowe jest ustalenie jakie oznaczenie ma czujnik i jak jest okablowany (ilość żył, kolory) w samochodach z funkcją Easy Light Assistant.
    Potem można porównać i wyjdzie czy wystarczy wymiana samego czujnika czy trzeba też uzupełnić kable.
    9_13.jpg
    1648 x 1644 - 499K
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Sprawdziłem u siebie:
    mam czujnik 5JA 907 451 (G107) z kabelkami tylko i wyłącznie do sterownika klimy (J255).
    Gdybym zatem chciał go wymienić na czujnik G399 to musiał bym dołożyć kable do BCM (J519).
    Czujnik wychodzi dość lekko. Trzeba go tylko czymś ostrym i płaskim podważyć z boku - ja to zrobiłem scyzorykiem. Potem palcami do góry.
    G107 - 5JA907451.jpg
    675 x 751 - 193K
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Udało się komuś dołożyć wiązkę z czujnika G399 do BCM tak aby zadziałało?
    Może ktoś łopatologicznie napisze w które miejsce się wpiąć w BCM to  ja się podejmę wyzwania. Pytanie jaki jest numer części czujnika G399?
    Rapid LB | 1.6 TDI CXMA 115KM | MY2016 | Ambition MAX| Biel Candy | Gorzów Wlkp.
  • Gdzie wpiąć - masz na schemacie wyżej:
    gniazdo T73a zacisk 13 i T73c zacisk 56.
    Typ czujnika to musi podać ktoś, kto ma taki czujnik (z Easy Light Assistant).
    Potem kwestia kodowania. Skan kodu i adaptacji BCMa u kogoś z tą funkcją
    i będzie komplet.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • W poniedziałek dostanę zastępczego R z tą funkcja to może postaram się podglądnąć na kodowanie i czujnik.
    Rapid LB | 1.6 TDI CXMA 115KM | MY2016 | Ambition MAX| Biel Candy | Gorzów Wlkp.
  • Potwierdzam, czujnik bez climatronica to 5JA907451B
    Teraz jaki jest jego koszt? Na all.. nie ma takiego czujnika z końcówką B. Dodatkowo jaki numer ma wtyczka która jest do niego przymocowana?
    czujnik2.jpg
    2929 x 1995 - 556K
    Rapid LB | 1.6 TDI CXMA 115KM | MY2016 | Ambition MAX| Biel Candy | Gorzów Wlkp.
  • Czujnik i kostka to koszt 130zł, właśnie do mnie dojechał teraz czas na podłączenie.
    Rapid LB | 1.6 TDI CXMA 115KM | MY2016 | Ambition MAX| Biel Candy | Gorzów Wlkp.
  • Szanowni Forumowicze, nieśmiało chciałbym się przypomnieć w temacie. Może już ktoś znalazł rozwiązanie problemu?
  • Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?