FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Opony zimowe do Skody Rapid
  • O czym my tu dyskutujemy? Jak mam opony o zróżnicowanej wysokości bieżnika, to je zamieniam, by na przedzie były te o wyższym bieżniku. Po sezonie, stosownie do stanu opon zakładam P na  P, L na  L, zamieniając je miejscami.
    Pokażcie proszę wskaźnik czy miernik przydatności konkretnej opony na przednią /tylną oś. Odnoszę wrażenie, że czasem za nadto sugerujemy się medialną "podpowiedzią" jakiegoś autora, nie zawsze mającego wiele wspólnego z praktyką na drodze, czy przebiegiem na zestawie opo przebiegu rzędu 50/60 tkm. Wykorzystujecie pojedyncze opinie o stosowaniu opon ...
    Wszelka cześć i chwała - ale takie uwagi powinny dotyczyć sytuacji chwilowych czy awaryjnych, ale nie stosowania na dłuższą metę, a już nie na cały sezon.
    Może jeszcze raz przypomnę - każdy kierowca sam decyduje i odpowiada za stan techniczny pojazdu. I ponosi tego konsekwencje.
    Nie można stosować zasady zarzucania tyłem przy kiepskich oponach - bo to oznacza kiepskiego kierowcę. Jak można używać samochód, kiedy nie panuje się nad nim? Oznacza to niedostosowanie prędkości do panujących warunków albo ignorancję kierowcy wobec stanu opon ...    
    Proponuję temat lepsze/gorsze opony na tylną oś zamknąć. Niczego nie zmienimy, nikogo nie przekonamy, a przy normalnym użytkowaniu pojazdu, zgodnie z możliwościami technicznymi i atmosferycznymi nie spowodujemy zagrożenia dla załogi samochodu.    
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen
    "Właściwie dobrane ciśnienie w oponach, wysokość bieżnika powyżej 2-3 mm i można normalnie jeździć."
    Nie wiem co dla Ciebie oznacza słowo "normalnie", ale na mokrej nawierzchni przy bieżniku ~3mm odczuwam bardzo wyraźnie gorszą przyczepność, niezależnie od klasy opony i dla mnie taka opona kwalifikuje się do wymiany.
    " (...) jak mam różnicę na bieżnikach P/T rzędu 1 - 2 mm, przy normalnych warunkach atmosferycznych"
    Jakie to są normalne warunki atmosferyczne?
    Jak jest 8'C i ulewny deszcz, to zamykamy auto w garażu, bo warunki są "nienormalne"?
    Założyłeś różnicę 1-2mm, a co w przypadku kiedy mamy P/T  4mm/7mm ?
    Będzie taka sama przyczepność jak P/T 4mm/4mm ?
    Nie, nie będzie..
    To, że Ty będziesz jeździł tak, że dla Ciebie nie ma to znaczenia, to nie oznacza, że tej różnicy nie ma.
    "Proponuję temat lepsze/gorsze opony na tylną oś zamknąć. Niczego nie zmienimy, nikogo nie przekonamy(...)"
    Skąd wiesz?
    Może ktoś wyciągnie jakieś wnioski, może zacznie się zastanawiać?
    Kolejny temat do wyciszenia, bo odpowiedzi nie są jednomyślne, naprawdę tak działa to forum?
    Był -> [Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition | Łódź | >180 tyś km]
  • @Madoro forum jest do swobodnej wypowiedzi i jak najbardziej mozna dyskutowac, wymieniac poglady. Czasem tylko niektorzy w swojej "nieomylnosci" nie tolerują odmiennego zdania od swojego ale proponuje to ignorowac i przedstawiac rozne opinie. 
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • @madoro forum dział dobrze, tylko @jercen nie może znieść trochę mocniejszej wymiany zdań i od razu by zamykał temat. Dobrze, że nie ucieka do drugiego pokoju:)). Ale muszę przyznać, że jestem tym pierwszym "zastanawiającym" się. Też zawsze myślałem, że lepsze opony powinno dawać się na przód, aby była krótsza droga hamowania. A po przeczytaniu tego co zapodaliście i toczącej się tu konwersacji, zaczynam mieć jednak wątpliwości w taką teorię.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Jak wyżej. Artykuł daje do myślenia...
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • @Figaro82, zmniejsz ciśnienie w oponach ;)- 2,2 max.   Przejeżdżając przez progi zwalniające, mozna odnieść  wrażenie twardego tylu z powodu belki zawieszenia - zawieszenie zależne. Gdyby był wielowahacz tego odczucia by nie bylo. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Ile macie sytuacji w sezonie zimowym, że zarzuca tyłem auta tak (co spowodowane jest mniejszym bieznikiem na tylnej osi), że nad tym nie panujecie ? To sytuacje ekstremalne albo specjalnie wymuszone przez nas samych  przy sprawdzaniu granicy przyczepności auta.
    Ja osobiście przy normalnej eksploatacji  nie uśwadczam takich sytuacji dostosowując prędkość do panujących warunkow na drodze.
    Przy niedużych przebiegach rocznych uważam tak jak @jercen , że rozsądnie jest przekładać opony przód/tył dzięki temu równo się zużywają wszystkie jednoczesnie i nie ma z tym problemu, że z tyłu jest dużo niższy bieżnik.
    No chyba, że ktoś jeździ na tyle dużo, że ma przednie opony na jeden czy dwa sezony..... to już inna sytuacja.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • Mam pytanie o opony zimowe i felgi.
    Muszę zamówić opony zimowe i zastanawiam się jakie polecacie na 15 calowe felgi.
    Na lato chce kupić juz inne felgi (wzór podobny do tych z drugiego zdjęcia) i zastanawiam się czy kupić je w rozmiarze 15" i założyć te opony, które mam obecnie teraz czy kupić felgi 16" i razem z nimi nowe opony letnie 16"?
    felga_obecna.jpg
    800 x 600 - 83K
    felga_letnia_zakup.jpg
    88 x 128 - 3K
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • @darnok felgi aluminiowe które posiadasz nadają się do jazdy także przez zimę. Opony dobierz rozmiarem i parametrami do obecnych (185/60 R15 84 H ewentualnie T). Szukaj opon markowych sprawdzonych (np. polecanych, najlepiej sprzedających się w sklepach internetowych z oponami w danym rozmiarze).
    Co do kół letnich będziesz miał czas się spokojnie zastanowić przez sezon zimowy.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • Jesli chodzi o opony letnie, z uwagi na mało popularny rozmiar nie będą tanie.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @Figaro82 ja na 16-tki dałem opony ciut wyższe w w rozmiarze 215/50 i komfort jazdy stosunkowo się podwyższył, zachowując wszystkie zalety prowadzenia i wchodzenia w zakręty, także spoko mogę polecić takie wyjście z sytuacji.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @yunior81 opony letnie w rozmiarze 16" to mało popularny rozmiar?

    <mod> trzymajmy się tematu: Opony zimowe
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • 215/45 R16 to malo popularny rozmiar opon. Sprawdź ceny. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Przejrzałem modele i zastanawiam się nad oponami NOKIAN WR D4 185/60 R15 88 T tylko zastanawia różnica w cenach, bo na oponeo kosztują one 258zł, a na norauto kosztują 219zł. Ktoś kiedyś kupował z tego sklepu? Bo opinie na temat serwisu mają bardzo złe.
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • Witajcie,
    Również mam zapytanie w temacie opon zimowych. Czy ktoś z Was użytkował/użytkuje koła zimowe: Felga aluminiowa Carme srebrna 6,0J x 15" ET38 z oponą Pirelli Cinturato Winter 185/60 R15 88T, które można nabyć w e-sklepie Skody? Jakie są Wasze opinie?
  • @darnok a czemu chcesz nośność opony 88, a nie 84 tak jak podane jest w homologacji auta ?
    Nokian WR D4 to bardzo dobra opona zimowa.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • @Darnok, kup sobie Dunlopy Response 2 a nie bedziesz chciał innej marki. Z własnego doswiadczenia, nie polecam opon zimowych Nokian. W zeszła zime przetestowałem Nokiany WR D4 i powiem szczerze, dupy nie urywają. Jak na opony z Finlandii sa, jak dla mnie, przeciętne. Plusy: sa ciche Minusy: bardzo słabe trzymanie boczne, trakcja podczas ruszania i hamowania przeciętna, zupełnie jak np. Sava Eskimo.
    @ememensydwa, daj sobie spokoj z oponami XL a tych w rozmiarze Rapida jest niestety wiecej. Szukaj opon 84T. 
    Pirelli dostalem do nowego Rapida w gratisie przy zakupie. Niestety musiałem je zareklamować z powodu buczenia. Pirelli były niestety XL i w porównaniu do Dunlopa, ktorego nabyłem po kilku dniach użytkowania Pirelli,  były wyraźnie bardziej twarde. Moim skromnym zdaniem jesli auto nie wymaga opon XL, nie nalezy ich kupować. Niestety w rozmiarze Rapida sa one w przewadze.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @konry pisałem, że to moje pierwsze auto i że jeszcze się nie znam. Nie wiedziałem, że jak większa nośność jest już zła...
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • darnok Różnica w cenach tych samych opon wynika przeważnie z daty produkcji. 
    Rapid SB / 1,2 CBZB 105 KM / MY 2015/ ELEGANCE MAX / BŁĘKIT PACIFIC/ 122 500 km / PRUSZKÓW
    Octavia kombi/1,5 DADA 150 KM DSG/ MY 2019 / STYLE / Srebrny Brilliant Metalizowany/ 120 000 km
  • @konry Sprawdziłem właśnie instrukcję obsługi i nie widziałem tam informacji o konkretnym modelu opony. Mógłbyś powiedzieć skąd masz te informację?
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?