FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • a już myślałem, że tylko ja mam jakiś problem z kolegą @supermajku. Kolega chyba wpadł na pomysł, że skoro jest taksówkarzem i robi 1500 tygodniowo to wie wszystko. A skoro wie wszystko to się z nami podzieli swoja wiedzą. A my czarni ludzie będziemy go słuchali i podziwiali. A tu niespodzianka. Głupie proste ludki z forum nie chcą czerpać wiedzy z "mądrości" nowego rapidowca, który kupuje białego activa 1,2 MPI+LPG i będzie go przerabiał na wersję elegance Max+110 KM.
    Supermajku szanuję tu prawie wszystkich bo każdy mniej lub więcej wnosi coś do tego jakby nie patrzeć nowego forum. Ale wymądrzanie się na każdy temat i pisanie dużej ilości postów nie spowoduje, że ktoś uzna Cię za znawcę Rapida. Ja zrobiłem w swoim życiu ok 300 tys. km różnymi samochodami, ale jednak Rapid jest dla mnie nowością i pomimo że mam go już 1,5 roku to cały czas mnie zaskakuje i chętnie czytam wiadomości od kolegów, którzy coś mogą doradzić i pomóc na temat Rapida.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • że tak od czapy to dodam, ale męczy mnie ta myśl, czy w silniku benzynowym 1.2 tsi 85km, jest koło dwumasowe?
    Rapid SB | 1.2 TSi, 85km | MY14 | Ambition | Beż Capucino | 15000 km | Lubelskie
  • @Adam22  - na nasze szczęście nie ma :)

    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • :) Tyle dobrego :)
    Rapid SB | 1.2 TSi, 85km | MY14 | Ambition | Beż Capucino | 15000 km | Lubelskie
  • Koledzy, Może jestem nowy na forum, ale trzeba uporządkować jedno... przeglądy:
    Jak wspomniano są dwa:
    - roczny lub 15000 km - olej o specyfikacji 5W30 i spełniający normę VW 504
    - dwuletni lub 30000 km (tzw. Q16 jest sprecyzowany na 1 stronie książki serwisowej) - olej o specyfikacji 5W30 (longlife) i spełniający normę VW 507

    Proponuję mimo wszystko robić przeglądy co roku... A to ze względu na olej (jego wygląd) po kilku tysiącach km :)
    W UK w ASO Seata jasno mi "zaproponowało" dobrowolne przejście na roczny serwis...
    Samo "przywołanie" na serwis można samemu ustawić/skasować w zegarach...



    Pozdrowienia od użytkownika bliźniaka Rapida Seata Toledo IV :)
    użytkownik bliźniaka Rapida - Seat Toledo IV (passion red)
  • @67igor1

    Wydaje mi się, że już było wystarczająco dużo dyskusji na forum na temat wymiany oleju i chyba każdy sam musi podjąć decyzję co do jego wymiany;) Okres przeglądów to nie Q16 tylko QI6 i to nie ma wiele wspólnego z przeglądem gwarancyjnym po okresie dwóch lat lub 30kkm. Nie chcę się powtarzać ale zgodnie z instrukcją zmienny okres przeglądów QI6 dotyczy wymiany oleju zgodnie ze wskazaniem komputera, ale nie później niż po dwóch latach lub 30 kkm, natomiast pierwszy przegląd gwarancyjny (zgodny z QI6) jest zawsze albo po 2 latach albo po 30 kkm i to się nie zmienia. Czyli są dwie odrębne rzeczy: wymiana oleju zgodnie z komputerem oraz przegląd po 2 latach lub 30 kkm.

    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Tak to są 2 różne rzeczy ale co w sytuacji gdy przegląd olejowy wyskoczy powiedzmy 2-3 miesiące wcześniej niż okresowy? Jedziemy 2 razy? W salonie powiedziano mi ze wtedy robi się jedno i drugie za jednym zamachem ale do końca im nie wierzę. 
    Pytam bo jak większość z nas mam ten pakiet przeglądów i wolałbym nie płacić dodatkowo (do końca tez nie rozumiem która sytuacje on obejmuje)
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Myślę, że to wszystko zależy od konkretnego ASO i jak się z nimi dogadzasz. Ja nie mam pakietu. Wymianę oleju robiłem po około 10kkm komputer pokazywał mi, że mogę przejechać jeszcze 17kkm. Po wymianie licznik został wyzerowany i zaczął odliczać czas 2 lat i przebieg 30kkm od nowa.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Przy LPG nie ma problemu, serwis co 15000
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • @67igor1 co do jakości oleju: Olej pracuje w ekstremalnych warunkach. Przy tym "zgarnia" różne zanieczyszczenia i cząsteczki spalania m.in. z powierzchni cylindrów. Nie ma się co dziwić, że jego kolor już nawet po 1000 przejechanych km zasadniczo różni się od koloru w momencie jego zakupu. Ale przecież nie będę zmieniał olej co 1000 km. Dlatego też kierowanie się wyglądem czy kolorem oleju nie jest miarodajne. Komputer sam kontroluje wg ilości zapaleń, długości trasy, obrotów czy temperatury silnika i podaje na wyświetlaczu, kiedy trzeba wymienić olej. Niektórzy kierowcy mają zakodowane wymianę co 15 tys. km. A co mają powiedzieć ci, którzy zaczynali swoją przygodę z samochodem, w którym wymiana oleju była co 5, później co 7,5 czy 10 tkm? Też po czasie przyzwyczaili się do nowych zasad i materiałów stosowanych w nowszych pojazdach, dopracowanych technologicznie. 
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • za 6 dni muszę wymienić olej czyli z tego co mi się wydaje zrobić tzw przegląd olejowy. Ile takie coś u Was kosztuje. W Krakowie na ul.Kocmyrzowskiej raz powiedzieli mi 80, a drugi raz 120. Na ul. J. Conrada - 0,5h czyli 90 zł razem z wykasowaniem licznika.
    Czy przy przeglądzie dwuletnim znowu trzeba zmieniać olej. Mam nadzieję że nie :)
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • Jak masz wymianę oleju w okresie do 2 lat - to jak nie zmienisz oleju LL, to następna wymiana znowu do 2 lat lub do 30 tkm. Przy przeglądzie po 2 latach nie ma wymiany oleju. Jest to nie dla wszystkich zrozumiałe, że po 2 latach przegląd, a do niecałych 2 lat wymiana oleju.
    Widzę, że szykujesz się na wymianę ze swoim olejem i filtrami?
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen - tak kupiłem już olej 4L Castrol EDGE 5w30 504.00, 507.00 i fitr FILTRON OP641/2. Razem 136 zł. W serwisie krzyknęli 323,2 za olej + fitr.
    U mnie wymiana oleju po 19 tys (dokładnie 18 miesięcy). Przegląd we wrześniu.


    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • To ciekawe. Kierujesz się wskazaniami kompa?
    Ja mam wg kompa wymianę przy 29 tkm albo za 100 dni - czyli dokładnie na 2 rocznicę autka. Jestem zaskoczony takimi moimi wskazaniami kompa.
    Byłem w serwisie z zapytaniem o swoje oleje i filtry. Okazuje się że nie ma problemu. I tak jak Ty piszesz - wyjdzie to zdecydowanie taniej.
    A co z filtrem kabinowym - zmieniasz? Zalecają też przy wymianie oleju i ten wymienić.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ja dwa tygodnie temu wymieniałam olej koszt usługi w serwisie to 123 zł olej i filtr miałam własny 
  • @jercen - kieruję się wskazaniami kompa. Byłem zdziwiony, że przegląd normalny nie pokrywa się z wymiana oleju. Niestety komputer oblicza to sobie sam w zalezności od np ilości zapalań, rodzaju jazdy itp. U mnie wyszło tak jak wyżej i jak nie wymienię oleju to pewnie będę dostawał informacje przy każdym odpalaniu i gaszeniu samochodu.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • Tak? A jak u mnie jest tylko info o przeglądzie i brak info o wymianie oleju, to co wtedy? ;-)
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • @bounty sprawdziłeś dokładnie na swoim przyrządach? Powinne być 2 informacje. Jedna o wymianie oleju, druga info o przeglądzie. Z odpowiednimi ikonkami. Na pewno je masz.
    Pozdr 

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Nie odebrałem jeszcze swojego auta i stąd moje pytanie .... Czy można poprosić w serwisie ( jeśli oczywiście jest taka techniczna możliwość ) aby od razu zaprogramowali komputer tak aby wskazywał wymianę oleju zawsze co 15 tys km lub co 12 miesięcy w zależności co nastąpi pierwsze ? 
  • Nie tyle poprosić - co od razu decydujesz się na przejście na okres 15 tkm lub rok. Tyle, że przy odbiorze będziesz zaaferowany wszystkim innym, stąd prościej mając koło 15 tkm lub rok czasu - zamawiasz wizytę w ASO i wtedy, niejako automatycznie sami zmieniają nastawy kompa - i na Twoje życzenie wprowadzają krótszy okres przeglądów i wymian.
    Pozdr 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?