FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • @halif dobry pomysł z tym quizem ;)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • A mnie uczyli ..ze kto pyta nie błądzi !!! to ze ktoś nie wiedział zapytał nie każdy ma wiedzę wiec pyta..moje skromne zdanie jest takie Ty wiesz ja wiem nie pytałem nie ma sie co denerwować a quiz owszem pewnie był by pożyteczny :))
  • Co do zakupu oleju to nie trzeba kupować go w ASO, jak już wiele osób wcześniej pisało, olej można kupić w dowolnym miejscu i zanieść do ASO. Ja kupiłem olej LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W30 i zaniosłem do ASO. W ASO kupiłem filtr i korek oraz zleciłem wymianę. Należy jedynie pamiętać, że wszystko musi spełniać odpowiednią normę, zgodnie z instrukcją. Pewnie można wlać każdy inny olej, ale będziemy mieli problem z gwarancją.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Skoda rekomenduje, bo mają podpisaną umowę i obydwie firmy mają wymierne korzyści. W salonie, gdzie będę odbierał i serwisował R, zalewają Shell Helix i co, mam utracić gwarancję? A to, że na korku wlewu oleju jest Castrol to tylko chwyt marketingowy.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Dzisiejsze zakupy:
    • Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 ( 5L+1L ) - 209pln
    • Mann Filter W712/94 - 29pln
    czekam na 15kkm i do ASO ;-)
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • halif Nie każdy jest Expertem taki jak TY,w końcu jest chyba po to forum,żeby dowiedzieć się coś na temat samochodu i jego eksploatacji .Jeśli możesz się podzielić swoimi wiadomościami chętnie ich wysłucham i skorzystam z nich.
    Wcale nie zależy mi na ilości wysłanych postów tylko na wiadomościach jakie każdy  z Was tu zamieszcza i ja jak coś będę wiedział to się nimi podzielę.
    Przepraszam,ze to Cię uraziło,ale nie było to zamierzone,
       Pozdrawiam.
    Rapid LB 1,2 CBZB 105 KM MY14 Ambition+climatronic+swing Czarny Magic perłowy 29000km lubelskie
  • Jest teoria i jest praktyka. Z praktyki wiem, że chadzanie własnymi ścieżkami nie do końca jest warte zebranych guzów :-)
    Johnl, na początek odbierz auto. Potem rozkoszuj się jazdą. A jak przyjdzie czas na wymianę oleju to wtedy będziesz się martwił jaki kupić, czy wymienić w ASO. I takie tam. Z doświadczenia wiem, że wchodząc do serwisu z własnymi częściami, materiałami w razie "W" zostajesz z problemem. A to nie należy do najprzyjemniejszych.
    I nie przepraszaj, że pytasz :-) całe życie się uczymy, również odpowiadać na pytania. Kolega halif chyba przeoczył fakt, że jeszcze nie masz auta, czyli zapewne rzeczonej, "super" instrukcji też możesz jeszcze nie posiadać. Ale nic straconego, bez niej też da się jeździć. :-D
    LB|1.6 TDI CR 105 KM|MY14|Ambition Komfort |Pacific Blue|165 kkm| Lublin
  • @johnl - ok, skończmy te pieszczoty słowne :)
    Jeżeli nie masz samochodu i instrukcji drukowanej to możesz sobie umilić czekanie lekturą wersji elektronicznej:
    http://www.skoda-auto.pl/documents/models/rapid/instrukcja_obslugi_rapid.pdf
    Tam znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące Cie pytania (i masę błędów, o czy było już na forum :P )
    Na pewno samodzielne dokopanie się do wiedzy sprawi Ci wiele frajdy! Miłej lektury...
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Koledzy a jaki olej z SHELA będzie spełniał normy do silnika 1,2 Tsi 105 km?
  • Punkt pierwszy: otwieramy link z instrukcją i sprawdzamy normę (zakładając normalne przeglądy co 15tyś będzie to: VW 504.00) (strona 169)
    Punkt drugi: uruchamiamy wujka googla i mamy parę linków z allegro na czele. Znaleźliśmy: SHELL ULTRA AV-L 5W30 4L (do silnika wchodzi 3.9l, więc masz 100ml na dolewkę, trzeba powiedzieć, że tyle chcesz do zwrotu. Czasami zalewają 4l i jest za dużo.

    Reasumując: czytać!!!!
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Dzięki za odpowiedz
  • Halif bardzo dobrze mówisz.
    Czytanie instrukcji = czytanie ze zrozumieniem.
    Jeżeli nie można czegoś znaleźć w necie po polsku to dopiero wtedy pytamy.

    o wymianie oleju słów kilka...
    1. wymieniać lepiej częściej niż rzadziej, a nie taniej
    1,5 stosujemy tylko syntetyki.
    2. o tym kiedy wymieniać decyduje kilka czynników:
    Turbo czy wolnossący silnik?
    Jak jeździmy? czy kręcimy wysoko? czy krótkie odcinki? miasto, dom-praca-market-dom?
    czy podróże służbowe? jednorazowo pow 50 km. czy może długo pracuje na wolnych obrotach? puste auto czy obciążane? LPG?
    3. skąd różnice w olejach LL (long life, long lauf, dłuższego biegu), a zwykłymi i co do tego mają okresy między przeglądami?

    więc
    jeżeli chodzi o czas wymiany...
    Oleje mineralne i pół syntetyki (de facto mineralne o wyselekcjonowanej frakcji) ulegają starzeniu i pękają w nich wiązania atomowe, dlatego co roku je wymieniamy bez względnie. syntetyki są pod tym względem lepsze. Ale i tak musimy je wymienić najdalej jak za dwa lata ponieważ dodatki się starzeją i w silniku kondensuje i skrapla się woda a ta raczej nie smaruje, do tego wytrąca się grafit, a dieslach jeszcze sadze. Itak dalej.
    przebieg...
    Temat rzeka, materiałów o temacie tyle co na Jagielońskim wszystkiego.
    krótko:
    użytkowanie sporadyczne, na krótkich odcinkach oraz jazda dom-praca-market-dom nie pozwoli rozgrzać silnika aby wszystko zimą wyparowało i tak dalej. wymiana częściej.
    Jazda na wysokich obrotach, katowanie, duże obciążenia lub też długotrwale wolne obroty (taxi) też wymiana częściej.
    Jazda służbowa, trasy, większe przeloty, bardzo dobre rozgrzanie silnika nawet z turbo, z rozsądnymi prędkościami obrotowymi, można stosować Long Life i wydłużone okresy przeglądów.
    Jeżeli ktoś regularnie, dziennie robi ponad 50 km przy rocznych przebiegach ponad 12 kkm i większych, w sposób zdroworozsądkowy, bez katowania to niech ma przeglądy zmienne lub nawet stałe na 30 tys km. Jeżeli nie, to chciał nie chciał i tak zróbcie ten serwis co rok nie dziadujcie.

    Przy LPG wymagają co 15 tys lub co rok(mądre). Świece co 30 tys km ( głupie).

    przynoszenie filtrów do serwisu to bzdura. po 1 można negocjować, po 2 z autopsji często w ASO jest TANIEJ! co do oleju to owszem ponieważ Liqui, czy motul w aso nie doświadczymy...

    wskazania serwisowe dzielimy na 2 rodzaje:
    SERVICE 1 (OIL service) zgodnie z przebiegiem
    SERVICE 2 (TIME service) zgodnie z czasem np wymiana płynu hamulcowego co 2 lata.

    podział dlatego, że w dwa lata możemy zrobić 250 tys km, lub 5 (pięć) kilometrów.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @supermajku niestety wpis chaotyczny, zawierający nieścisłości... bez urazy
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • A mnie się podobał i wydaje mi się, że wszystko w nim jest jasne:) Jeżdżę dziennie ok stówki dziennie, bez nadmiernych obrotów więc wynika z tego, że spokojnie mogę sobie serwisować co 30 tys. Też tak sobie o tym myślałem i tak właśnie robię:)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @supermajku nie obrażaj się, ale mam wrażenie że chcesz na forum zabłysnąć na każdy temat, a tak naprawdę to robisz nam trochę bałagan. Wrzucanie teorii na forum Rapida mija się z celem. Od tego jest wujek google. Nabij trochę kilometrów Rapidem i zdasz nam relację w odpowiednim dziele.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • 1500 tygodniowo to mało? Na pierwszys przegląd 1000km przyjechałem w 5 dni Proszę nie podważaj mojej wiedzy. 3 lata w wypożyczalniach samochodów, 2 lata assistance + od 10 lat współpraca z warsztatami elektronicznymi, mechanicznymi, blacharskimi, tak więc, wybacz wiem bardzo dużo. Zarzucasz mi teorię? Od niej się zaczyna. a wcześniejsze wpisy nie wszystko wyjaśniły. Masz kawę na ławę zamiast dziękuję to Ciebie boli. Zapraszam na szkolenie, kawę i podanie ręki.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Spokojnie koledzy. Nie ilość przejechanych km świadczy o wiedzy i doświadczeniu w eksploatacji konkretnego modelu Skody. Nikt tu nie podważa Twojej wiedzy - ale trochę skromności nikomu nie zaszkodziło.
    Swego czasu pokazał się użytkownik - którego na prośbę forumowiczów admin usunął.
    Wydaje mi się, że warto na początku trochę zapoznać się z forum, poczytać, potem zabrać się do klawiatury. Jak na razie mamy tu w miarę spokojną grupę, warto tu zaglądać czy pytać się. Ale wszystko z umiarem.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @supermajku - tak jak pisałem nie obrażaj się bo nie ma o co. Teoria potrzebna, ale  od tego są albo inne działy, albo google. Szkolenia nie potrzebuję, bo po to kupuje nowy samochód, żeby nie bawić się w dłubanie garażowe. A na kawę i przywitanie przyjdzie może czas na jakimś zlocie, jak w końcu się uda zrobić.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • No racja, kolega w kazdej kategorii sieje zamet a info chocby o silnikach umieszcza bledne. Warto pisac i pomagac innym w tym o co prosza i na czym sie ktos naprawde zna zamiast zasypywac forum informacjami ogolnie dostepnymi.
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Panie @supermajku gdy się przychodzi do czyjegoś domu to wypada się najpierw zapoznać z mieszkańcami i zwyczajami, a dopiero potem przedstawiać im meble (nawet jeśli jest się specjalistą od feng shui).

    Autorytet natomiast trzeba sobie wypracować a nie wykrzyczeć.

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?