FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • Zjechałem już 14 900 km, i ciągle nie mogę rozstrzygnąć dylematy czy wymieniać olej po 15 kkm czy nie. Komputer pokazuje, że do wymiany mam jeszcze 15 100 km lub 561 dni. A może tak zrobić, że poi rapidka na gwarancji do tych 60 kkm, to może olej wymieniać zgodnie z kompem, a potem po gwarancji już co 15 kkm. Co o tym myślicie?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • O takiej teorii jeszcze nie słyszałem aby na gwarancji wymieniać olej co 30 kkm a później co 15 kkm. Moim zdaniem albo od razu co 30 kkm albo co 15 kkm, nie ma sensu zmieniać tego w trakcie.
    Rapid LB | 1.2 MPI + lpg 75 KM cgpc | MY 2015 | Ambition MAX | biały | 333 000 km | mazowieckie
  • Moim zdaniem nie ma złotego środka każdy sam musi zdecydować co i jak chce  czy wymiana co 30 kkm czy 15 kkm takie gdybanie to tylko teoria nic więcej każdy poniesie dodatkowe koszty lub nie 
  • Ja razem z ojcem, ustaliśmy że jednak to będzie po roku wymiana, jak wspominał, znajomy mechanik, jednak chciałbym zapytać jaki jest koszt wymiany oleju, filtru w aso a jaka jest jak kupie sam filtr i olej, tak orientacyjnie, 
    Rapid SB | 1.2 TSi, 85km | MY14 | Ambition | Beż Capucino | 15000 km | Lubelskie
  • Mam zmienny okres obsługowy QI6 - czyli wg komputera.
    I tak wymiana oleju za 15000 + 3000 przejechane co daje 18 000 lub 1,5 roku.
    jest to bliżej 15000 niż maksymalnej wartości 30000.
    Myślę, nie ma co kombinować. W poprzednim aucie miałem 20000/18 miesięcy i pierwszą wymianę, o ile dobrze pamiętam, po 1500.
    Natomiast przegląd samochodu to komputer podaje 27000 + 3000 = 30000 i dwa lata.
    Macie w swoich R stałe okresy wymiany oleju co 30 000 ? jest w ogóle taka opcja?
    Rapid SB | 1,2 CBZB 105KM | MY14 | Elegance Max beżowy | Beż Cappucino | 56 kkm
  • W R opcja 30 000 km dotyczy przejechanego dystansu do 2 lat. Tzn. przy np. rocznym przebiegu 20 000 km w drugim roku po ok. 6 miesiącach (następne 10 000 km) należy dokonać wymiany oleju. Jednak tą wartość przebiegu jeszcze skoryguje komputer w dół - w zależności od sposobu korzystania z samochodu (krótkie/długie trasy, maks. obciążenie, jazda po mieście, ilość rozruchów silnika,...).
    Pierwszej wymiany po 1 - 1,5  czy 2 tys km nie ma w tym silniku.
    Tak było dawniej - wymiana oleju po pierwszych 1 - 1,5 tkm, a nastepnie co 5 tkm. Później były okresy wymiany oleju podniesione do 7,5 tkm, dalej 10 i 15 tkm. I jakoś te silniki dawały radę przy coraz dłuższych okresach wymiany oleju. Wiązało się to (m.in) z coraz doskonalszymi filtrami oleju - oraz jego sposobie podłączenia.
    Teraz mamy do 30 tkm - ale i to nie jest jeszcze ostatnie "słowo". W ciężkim sprzęcie - wymiany oleju są (w wybranych silnikach) co 50 tkm.
    Sam miałem dylemat - czy po 15 tkm czy po roku - ale po przeanalizowaniu i kilku konsultacjach ze sprzedawcami i serwisami pozostałem przy wskazaniach komputera do 30 tkm lub 2 lata (firmowe okresy wymiany).
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jajaceek to wiesz w myśl zasady, że póki auto na gwarancji to wymieniasz olej zgodnie z kompem, a potem auto już starsze to można wymieniać olej częściej

    Ja nie wiem czy jest to stała opcja. Wydaje mi się, że mam też Q16 ale komputer właśnie tak mi pokazuje. Co ciekawe do przeglądu pokazuje, że mam 470 dni, a do wymiany oleju 561 dni:-) trochę dziwne. Jednocześnie i tu i tu pokazuje, że mam jeszcze 15 100 do przejechania, może później jeszcze coś skoryguje i skróci czas przejechanych kilometrów do wymiany oleju, jak myślicie? Koledzy, a napiszcie jak robicie, jeździcie zgodnie z komputerem czy wymieniacie olej po przejechaniu 15 kkm?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • tu trzeba zgodzić sie jercenem jak było już wczesniej napisane te silniki są docierane w fabryce jest dokładniejsze spasowanie części to juz nie są polonezy czy fiaty125 że trzeba uważać przez pierwsze 10tysi.
    Wymiana wcześniejsza jak stwierdził serwisant aso nie zaszkodzi tak samo jak będziemy przestrzegać wskazań. Decyzja zależy od nas i od zawartości portfela.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • dzięki @jarcen, może faktycznie nie ma co kobinować tylko jeździć wg. wskazań komputra. Ja w ciągu 6 miesięcy zrobiłem prawie 15 kkm. I trochę nie chce mi się wymieniać oleju już po poł roku. Komp mi pokazuje, że do wymiany oleju mam jeszcze 15 100 i chyba tak przy tym zostanę.

    Jasne, a Ty @cezar jak robisz?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • raczej wymienię ten jeden raz wcześniej a następne normalnie tylko co jakiś czas sprawdzam czy nie ubywa oleju zaufanie jedno a pewność drugie.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Ja chyba normalnie będę wymieniał zgodnie ze wskazaniami, za szybko po prostu mi te kilometry idą. Ale dobrze robisz, że sprawdzasz poziom. Nie można mieć zaufania czy jest tam czujnik. Np. w gdy płyn chłodzący miałem poniżej min. to żadna kontrolka mi się nie zaświeciła:-(
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Nie twierdzę, że jest to 100% pewne - ale również poziom oleju - bardziej jego zużycie (ubywanie oleju na miarce) wskazuje na dzisiejszą dopracowaną technologię wytwarzania i dopasowywania części silnika. Jak na razie - mało kto opisuje uzupełnianie poziomu oleju w silniku, to już prędzej poziom płynu G12.
    Kwestię regularnej kontroli poziomu oleju w silniku uważam za oczywistą i nie ma sensu tego opisywać.
    Jak na razie w moim R olej od przejęcia samochodu w salonie po dzisiaj pozostał na takim samym poziomie. Warte zastanowienia - a wnioski choć trochę z obawami - nasuwają się same. Po prostu jesteśmy w trakcie zmiany naszej mentalności - to już nie 10 - 15 tkm ale do 30 tkm będziemy robić na jednej zmianie oleju.
    Jak będzie okazja - to nasze obawy będzie można porównać z nowymi silnikami Skody w nowej Fabii III.
    A jeszcze jedno pytanie - kto zastanawiał się nad wymianą oleju w naszej (klasycznej) skrzyni biegów? Coś na ten temat wiem - i jestem ciekaw Waszej opinii.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • A mi jednak trochę oleju wziął. Po przejechaniu 10 kkm dolałem około 0,3 litra. Muszę teraz sprawdzić jak sprawa wygląda.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Ja mam obecnie astre 3 i teraz jadąc na autobhanie co 20km zapalała sie kontrolka niskiego stanu olej, no i ZONG przesadziiłem z olejem!
    Rapid LB I TDI 105 KM I MY15 I Elegance MAX I Blue Denim I61290 km I Żnin
  • do thomas: jesteśmy na forum Rapidów, chyba nie twierdzisz, że w swoim oplu masz silnik VW ...
    A nawet gdyby tak było - to nie do końca rozumiem, z czym przesadziłeś ...
    Na pewno lepszy byłby obraz stanu Twojego auta - gdybyś podał rodzaj silnika, jego przebieg czy stan, służbowy/prywatny,...
    Podejrzewam, że na necie są portale poświęcone oplom. Tam na pewno znajdziesz więcej pomocy czy zrozumienia.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Słusznie, chłopakowi chyba się fora pomyliły:-))
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Nie posiadam nic czym można sprawdzić olej pewnie tak samo jak większość ale prosty chłopski rozum jak wymieniamy olej w silniku to tak samo robimy w skrzyni biegów. Ale tutaj mam problem bo nie ma informacji, więc wypada zasięgnąć info od aso.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Poziom oleju w skrzyni biegów jest sprawdzany, uzupełniany lub wymieniany przy przeglądzie.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 86 KM | MY14 | Ambition Komfort | Błękit Pacyfic | 11000 km | Mińsk Mazowiecki
  • No z tym uzupełnianiem czy wymianą oleju to tak nie jest do końca prawda :)
    Może jest ktoś na forum po pierwszej wizycie w serwisie - czy na fakturze ma coś takiego jak kontrola/wymiana oleju w skrzyni biegów ...
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Jeżdżę kilka lat samochodem, ale nigdy nie wymieniałem oleju w skrzyni biegów. O wymianie oleju w skrzyni słyszałem tylko przy jej uszkodzeniu.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?