FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • z tym brakiem opłacalności to bym dyskutował - pakiet kosztuje 880 PLN - to jest trochę więcej niz koszt 1 przeglądu z wymiana oleju - a w tej cenie tak czy owak bede mial takie 2
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • taki pakiet wynegocjujesz u nich przy opóźnieniu dostawy auta, bo z terminu wywiązują się raz na 10 przypadków, szkoda wrzucać to w cenę auta przy zamówieniu
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • nie wynegocjuje :) bo auto i tak przyjedzie wczesniej niz ja je bede chcial odebrac
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • skąd ta pewność? czytając 2 fora o tej tematyce to może ze 2 razy był przypadek że auto przyszło wcześniej niż na umowie
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • ale moje przyjdzie pod koniec listopada albo w grudniu - a termin bede mial na powiedzmy 15 stycznia
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Według wskazań komputera. Te silniki są tak stworzone żeby robić przeglądy typu Long-life. Zresztą motory są docierane na etapie produkcyjnym. Dawne dzieje żeby robić przegląd już po pierwszym 1000 kilometrach poszły do lamusa. Sam tak robiłem w Octavii ale po pierwsze był do diesel, po drugie 1.9 TDI który żarł olej. 
  • Wydaje mi się że te przebiegi to taki troche chwyt marketingowy nie wydaje mi się by było to dobre by tak przeciągać wymianę oleju.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • No tak, ale oleje Long Life to calkowicie co innego. Kiedyś 10 a nawet 15 lat temu wymieniało sie olej co 10-15 tys. Dzisiejsza technologia olejow podwaja ta wartosc, do tego dochadza filtry gorno filtrujace takie jakie sa stosowane wlasnie w TSI. Oczywiscie kazdy ma prawo wymieniac olej kiedy chce. Tak naprawde nikt tego dokladnie nie zbadal czy zalecana wymiana co 30 tys cos pogarsza czy nie. Dawniej myslano odwrotnie czy konieczna wymiana oleju byla.np po pierwszym 1 tys i po 10 tys ? i czy to.nie jest nabijanie kasy itp. I tak silniki podobno fabrycznie maja robione przebiegi docierające 5 tys. To po co bylo robic przeglad po przejechaniu jednego tysiaca?
  • jaki jest koszt pierwszego przegladu?
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM | 2013| MY14 | Srebrny | 46 tys | Poznań
  • 700-800 zł (w jakimś innym temacie wrzuciłem spis czynności serwisowych)
  • Ja zmieniłem przegląd okresowy w 1.6 tdi z 30 tys. do 15 tys. używam oleju castrol magnatec 5W30 i po 20 tys. wygląda jak breja a nie olej. Myślę że zdroworozsądkowe podejście nakazywało by wymianę jednak co 15 tys. sama wymiana oleju to 119 zł więc to nie aż taki majątek.
  • Parametry oleju nie zależą od koloru czy subiektywnego wyglądu, ale od lepkości w normatywnej temperaturze pracy silnika. Skoro firma określa konieczność wymiany oleju co 30 tys. to wynika z badań lepkości przy takim przebiegu i wymagań wobec silników. Dla przykładu Actros (Mercedes ciężarówka) ma wymianę oleju co 90 tyś. Olej jak breja wygląda już po 2-3 tyś. przebiegu po wymianie.
    LB 1,2 TSI 105 KM 2015 Active Max Błękit Pacific 30,5 kkm Bydgoszcz
  • Dobrze wymiana zalecana przy 30 tys. ale przy założeniu że stosujesz olej "castrol long life" a to około 100 zł za litr:) a też nie do końca chce mi się wierzyć w parametry tego oleju. 
  • chyba 150zl za 5 litrow :)
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Nie musi to być dokładnie olej firmy Castrol. Wystarczy, że spełnia warunki VW.
    W każdym autku, które ma "zaplanowaną" wymianę oleju do 2 lat/do 30.000 km jest fabrycznie olej LL.
    To, że jego cena jest wyższa - rekompensuje jego dwukrotny przebieg. (koszt wymiany, filtr oleju oraz sam olej). Dalej - w takim silniku z turbinką - nie możesz stosować klasycznych mineralnych olejów. Warto więc korzystać z autka zgodnie z zaleceniem producenta (i wskazaniami komputera) - tym bardziej, że jest gwarancja.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Niestety to ceny za 1 litr.

    poza tym pal licho wygląd - frytki można smażyć na jednej zmianie oleju dla jednej porcji lub 5 lub 50 - wedle życzenia, przecież są usmażone?

    praca w zmiennej temperaturze i wysokich obciążeniach zużywa olej podobnie jak kiedyś. Z tym, że faktycznie trzyma parametry lepkości w temperaturze ustalonej przez producenta. Co jednak, jak ta temperatura jest wielokrotnie przekraczana?
  • Ja bym nie ryzykował pierwszej wymiany po 30 tysi ale tym bardziej nie będę kombinował z wlewaniem oleju o gorszych parametrach.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Czyli do 1,2 TSI olej musi być zgodny ze specyfikacją VW 504 00? 

    Kiedy stosuje się oleje ze specyfikacją VW 502 00, zgodnie z instrukcją "dla pojazdów ze stałym okresem obsługowym", ale co to oznacza?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • staly to te co 15 tys lub co roku

    ja zamierzam wymieniac oliwe co roku czyli na wlasny koszt w 1 i 3 roku a na koszt Skody w 2 i 4 roku podczas przegladow (wykupiony pakiet przegladow basic)
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Dzięki za wyjaśnienie krisr77 
    Co sądzicie o oleju: 
    LIQUI MOLY Top Tec 4200, 5W-30, VW 504.00 ?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?