FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Gotówkowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Rapid vs Fabia kombi
  • Witam wszystkich,

    Planuje zakup nowej skody I tu pojawia się dylemat, Rapid SB czy Fabia Kombi. Trochę mnie dziwi pozycjonowanie tych dwóch modeli. Sprzedawca w salonie podał mi takie ceny za wersje podstawowe – Rapid SB, rocznik 2015 Active MAxx za 41500 (bez negocjacji), a Fabia Combi 43200 (radio i klima jako „bonus”) W takiej sytuacji zakup Fabii kompletnie się nie opłaca. Z drugiej strony SB na premierze kosztował cos koło 47tys i to bez radia i klimy, wiec może taki sam los czeka Fabie  - I jeszcze jedno przemyślenie – różnica w ilości miejsca na tylnej kanapie miedzy SB a Fabia III jest ogroooomna (sprawdzane empirycznie)
  • Gruchen - cena to nie wszystko. Płacisz czy kupujesz raz - ale później samochód użytkujesz latami. Czasem więc warto dopłacić - ale mieć to, na co się miało ochotę. Tu porównujesz ceny. A co objętość bagażników? Jakie masz silniki? Przy zakupie nowej bryczki - dobry wybór to klima automatyczna. Z radia też będziesz korzystał. Czujniki parkowania - SĄ DOBRE (czytaj potrzebne)! Jak sporo jeździsz nocami - to warto pomysleć o ksenonach. Wiele elementów każdy kierowca dobiera sam - wg swoich potrzeb i możliwości. Ale jak jesteś przed zakupem to naprawdę warto każdy element dobrze dobrać. Po zakupie - jest drożej z dobraniem pewnych elementów - albo wręcz niemożliwe.
    Pozdrawiam  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Wyposażenie dodatkowe to już inna bajka, ale tu chodzi o to jaka cenę dostaje się „na start” – Rapid to bądź co bądź poł klasy wyżej, wiec albo on jest za tani, albo Fabia jest za droga. (być może z powodu drogich technologii jak start stop itd.) Pozwolę sobie na mały off-topic – Czy ktoś z forumowiczow mogły na szybko podać jakie rapid 1.2 mpi ma obroty przy 100 i 120 km/h i jakie spalanie pokazuje wtedy komputer ? dzięki
  • Tak jak @jarcen pisze, różnica imo między fabią kombi a spacebackiem jest bagażnik <->tylkna kanapa. Spaceback więcej miejsca z tyłu a bagażnik mniejszy, fabia kombi odwrotnie. Także tu zależy co chcesz mieć. No i czy wolisz kombi czy hatchbaka :).

    I pewnie cena Fabii spadnie, ale kiedy?
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • Fabia to nowość, więc ciężko by miała takie same rabaty, jak produkowany już od dłuższego czasu Rapid. A co do wyposażenia, to zastanów się dobrze, bo pewnych rzeczy nie będziesz miał w Rapidzie, a pewnych w Fabii. Np. w Fabii nie będziesz miał CD, i xenonów nawet za dopłatą, a w SB np. rolety czy bezkluczykowego systemu
  • Mpi przy 100 ma ok 2900 obr, 120 ok 3200, spalanie jest zależne, czy cismiesz czy lekko plyniesz.  Ad 1- ok 6.7 ad.2- 5,5 wartości przybliżone....
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • gruchen - jak finansowo dasz radę - to zostaw MPI. Pomyśl jednak o TSI. Są to naprawdę różne silniki. TSI da przyjemność z jazdy i koszty eksploatacji są niższe. Zasadnicza różnica - to 3 i 4 cylindry.
    Jak masz możliwość - poproś dealera o jazdę próbną. A może masz w okolicy właściciela F czy R - który przewiezie Cię?
    Skąd jesteś? Może jakiś kontakt czy osobista wymiana zdań czy doświadczeń z właścicielem?
    Czasem są na forum proponowane zjazdy czy spoty. Nawet jak nie masz jeszcze swojego auta - warto pomyśleć i wybrać się na takie spotkanie.
    Pozdrawiam    
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi – jak stracę cierpliwość i nie wytrzymam do premiery Combi żeby na żywo zobaczyć, to będę się starał Rapida na wyprzedaży rocznika wyrwać (TSI nie przekreślam)
  • Przy wyborze nowego miałem podobne dylematy - F combi czy R LB. Chodziło o wielkość bagażnika (przy tych samych silnikach). Zdecydowałem się na Rapida. W praktyce okazało się, że jego bagażnik jest naprawdę trudny do zapchania. Ma jeszcze jedną zaletę - ma dużą powierzchnię - stąd mam praktycznie dostęp do wszystklich bagaży z góry. W czasie niepogody cała powierzchnia bagażu jest kryta tylną klapą. Dla mnie w pojedynku tych dwóch pojazdów zwyciężył Rapid.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Powiem Wam, że ja też miałem chwilę zawahania, nawet już jak zamówiłem R, miałem chęć przejść na F3, z racji nowszego silnika i innych rzeczy. Rozmawiałem ze swoim sprzedawcą i był świeżo po szkoleniu z F3 i powiedział mi krótko - jeżeli chodzi o prowadzenie i jakość to Rapid jest w czołówce w porównaniu z konkurencją, a F3 to jak to określił "lipa", że więcej się spodziewano po tym modelu, prowadzenie i jakość to właściwie F2, w porównaniu z konkurencją z segmentu wypada blado, największe wrażenie zrobiło na nim nowe Clio, ale do niego F3 nie umywa się. Jak byłem w salonie 2 tyg temu, była już F3, posiedziałem, pooglądałem, pomacałem i nie żałuję że wybrałem R.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Tak mnie jeszcze jedna rzecz przyszła do głowy. Jak się porówna Rapida z początku produkcji a kupowanych obecnie, wiele różnych drobniejszych i większych rzeczy poprawili. Jeżeli podobnie będzie z Fabią, to warto się nią zainteresować za jakieś dwa roczniki modelowe :)
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • Nooo, jak każdym nowym autem :)
  • Jeżeli już, porównujemy tego typu auta, to dobrze się też zastanowić do czego nam samochód jest potrzebny. Fabia Kombi to segment b w kombi i jest projektowana jako auto typowo miejskie, z powiększonym bagażnikiem, a Rapid to mimo podobnych rozwiązań konstrukcyjnych jednak segment C, czyli auto uniwersalne (trasa/miasto). Więc jeżeli nie zależy Ci na miejscu z tyłu bo jeździsz głównie sam lub przemieszczasz się tylko po mieście na krótkich dystansach to fabia może być alternatywą dla Rapida. Jeżeli częściej jeździsz w dłuższe trasy z zajętymi miejscami z tyłu to Rapid będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, nawet jak potrzebujesz większego kufra to wybierz wersję LB. Pamiętaj że Fabia to miejski samochód ma dużo mniejszy zbiornik paliwa, mniejszy rozstaw osi, więc powinna być zwrotniejsza, ale za to Rapid z większym rozstawem osi i większym zbiornikiem powinien być wygodniejszy w trasie.
  • Małe zestawienie:
    model      Rapid LB   LB         SB          F 3       F 3 Combi
    silnik       1.2 MPI     1.2 TSI   1.2 TSI   1.2 TSI  1.2 TSI
    moc        55             63         63         66         66 kW   
    obr.         5400         4800     4800      4400      4400
    moment  112          160        160       160        160 Nm
    obr         3750        1500->  1500-> 1400->  1400->
    długość   4483        4483      4304     3992      4257 mm   
    rozstaw   2602        2602      2602     2470      2470 mm   
    bagażnik 550          550      415        330        530 l   
    zbiornik   55            55        55          45         45 l
    przyśp.   13,9         11,8     11,7       10,9       11,0 s
    maks.     175          183      180        182        185
    miasto     8,1           6,5       6,5         6,0         6,0 l
    poza       4,6           4,4       4,4         4,0         4,0 l
    średnia   5,9           5,1       5,1         4,7        4,7 l
    masa     1060        1086    1075       1034    1058 kg
    ładowność 535       535      535        530       530 kg

    To są suche podstawowe dane z katalogu. Nie mam tu porównań rozmiarów wnętrza.
    Niektóre parametry są podobne. Natomiast wnioski i wybór należą już do każdego indywidualnie.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Mniejsze spalania w fabiach (katalogowo) to zasługa systemu start-stop który jest na wyposażeniu seryjnym, na papierze ładnie wygląda ale nie muszą to być aż takie różnice w spalaniu.
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • Do Rapida też można dokupić Start-Stop za 1000zł ale to chyba nigdy się nie zwróci skoro max można zaoszczędzić 0,5 l na 100km
  • Tak, w Rapidach masz wybór, w Fabii zaś nie. I Fabia katalogowe spalanie podaje z tym systemem.
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • Nowa F3 ma nową głowicę - zamiast 2 ma 4 zawory na cylinder. Stąd i nieznacznie podniesiona moc oraz obniżone obroty, od których jest dostępny pełny moment, mniejsze spalanie. Podejrzewam, że system Start-Stop można wykorzystać głównie w dużych miastach i przy dużym przebiegu właśnie w takim terenie. Na trasach - wykorzystanie i oszczędności systemu są wątpliwe. Nowa F3 ma nieco mniejszą masę. Nie porównywałem tu jeszcze szerokości opon. Dla porównania - prawdopodobnie firma dokonuje porównywalnych pomiarów zużycia - stąd F3 z silnikiem 1.2 TSI ma szansę być nieco mniej paliwożerna od poprzedniej wersji silnika.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Zgadza się, to całkiem nowa konstrukcja silnika TSI: 4 cylindry, 16 zaworów, pasek zamiast łańcucha i 2 wałki rozrządu zamiast jednego
  • Wolę zdecydowanie nasz silniczek, poniekąd klasyka. Przed kupnem R zastanawiałem się nad KIA czy Hyunday'iem, jednak głównie te 16 zaworowe silniki na pasku mnie zraziły. Teraz przy kupnie też miałbym niezły problem - który silnik (konstrukcyjnie): 8 czy 16 zaworowy ...
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?