FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Rapid vs. Octavia
  • @dodan 13tyś + 6tyś dolicz za różnice w silniku. Równie dobrze mógłbyś napisać, że gdyby Ci powiedziano o TSI, to miałbyś Rapida 6 tyś tańszego, ewentualnie w tych samych pieniądzach wersję elegance Max plus ekstra dodatki.
  • Uwazam ze jak najbardziej mozna porownywac te samochody a raczej zastanawiac sie nad roznicami w roznych aspektach bo taka analiza moze sie komus przydac przy podjeciu decyzji co kupic. Oczywiscie mam tu na mysli wersje liftback, nie jest to przeciez zestawienie rapida z jakims suvem co by bylo rzeczywiscie bez sensu
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Oczywiście, że można porównywać oba auta, ale pod jednym warunkiem, że nie mamy sztywnego z góry założonego budżetu... to proste, zakładasz np. 55k, OIII się nie łapie i voila, mamy Rapida ;-)
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • @dodan uważam tak jak @grzesk 13 tys to nie jest tylko jak dla mnie i dokładnie dlatego jest rapid a nie octavia
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX+KOMFORT | Czerwony Rio Metalic | 42000 km| Ø 6,5 l/100 km | wlkp.
  • Dla mnie też 13k nie do przejścia... Ale z R jestem mega zadowolony... A w ambition też mam climatronic więc ten argument jest nieprawidłowy 
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • @maroslaw ja również jestem zadowolony z mojego rapidka, tak jak Ty ;-)
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX+KOMFORT | Czerwony Rio Metalic | 42000 km| Ø 6,5 l/100 km | wlkp.
  • @gross81 zgadzam się, że wszystko z wszystkim można porównywać. Jednak porównywać należy w miarę możliwości merytorycznie i zgodnie z prawdą.
    A w porównaniu @dodan jest merytoryczny błąd i na to zwrócić chcę uwagę. Sprawdziłem w cenniku dokładna różnica w cenie pomiędzy 77kW TSI i 77kW TDi to jest 7450zł, więc nie mówimy o kwocie 13tyś, ale przeszło 20tyś. Nie da się zaprzeczyć że Oktawia jest samochodem pod wieloma względami lepszym, choć i Rapid pod niektórymi może wypadać lepiej, ale jest samochodem o blisko 30% droższym. Większość z nas zapłaciła za Rapida poniżej 60tyś złotych, duża część nie przekroczyła 50tyś lub była bliższa tej kwoty. Przy tych wielkościach Oktawię i Rapida dzieli przepaść cenowa. O ile jestem w stanie zrozumieć, że przy zakupie samochodu w tych pieniądzach kwota +/-5tyś jest normalnym dylematem, o tyle nikt mi nie wmówi, że jest wszystko jedno dla klienta czy kupi samochód za 50 czy 70tyś. Nie ta półka cenowa. Jeżeli dla kogoś 20tyś to niewielka różnica to zwykle ma dylemat czy kupić Audi czy BMW, a nie Skodę.
    Pozdrawiam, i jeszcze raz podkreślam, wszystko można porównywać, Rapida i Octę, też. Tylko zaznaczyć trzeba, że porównujesz Rapida w dieslu do Octavii w dieslu lub to i to w benzynie. Bo nie chodzi tylko o spalanie. Diesel jest silnikiem liczonym na zupełnie inne przebiegi. I nikt nie kupi benzyny jeżeli autem ma zamiar zrobić 200-300 tyś kilometrów. A jak ktoś robi 5-20 tyś kilometrów rocznie to sensu dokładania do ropniaka nie ma. Znaczenie ma czy więcej jeździsz na długie trasy czy tylko po mieście. Ogólnie temat zupełnie inny niż porównanie O3 do Rapida
  • @jasiu24 skupiles sie nad argumentem ceny podobnie jak ja kilkanascie postów wyzej a potem okazało sie ze kazda kolejna osoba kupila rapida z innych wzgledów niz finansowe. Osobiscie w to nie wierze, bo skoro mnie stac to zawsze wole miec lepsze niz gorsze no ale skoro ktos twierdzi ze lepiej mu sie siedzialo w R niz w O3 i dlatego go kupił to spoko ;)
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Ja kupiłem Rapida ze względów finansowych. Pewnie, że wolałbym O3, ale na R też nie mam co narzekać. Wolę nowego R niż bezwypadkowe Audi od pierwszego właściciela z małym przebiegiem z za zachodniej granicy;)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • @jasiu24 głupstwa piszesz. ludzie dlaczego nie czytacie dobrze postów? @jasiu24 ja wiem, ze chciałbyś żeby wyszło na twoje ale spróbuj poczytać ze zrozumieniem. jeszcze raz i ostatni tłumaczę. Kupiłem Rapida TDI w liftbecku, jak w podpisie w wersji ambition za 62 tys po rabatach, bo przejeżdżam ok 25-30 kkm rocznie. Dlatego porównuje do octy3 TSI 103KW 140KM, bo gość w ASO powiedział mi, że do 30 tys. nie polecają TDI przy tych nowych TSI EA211. spalanie katalogowe po mieście Octy to 6,5 l/100, a mój rapid 5,5 l/100. więc jest to porównywalne. Octa była też w wersji Ambition ale bogatszej niż mój rapid bo maiła, alufelgi i climatronica. Cena katalogowa to 82 tys. ale już na wstępie zszedłem do 75 tys. Dlatego myślę, że wolałbym dołożyć te 13 tysi i mieć porządne auto z porządnym mocnym silnikiem benzynowy, przyśpieszenie 8,5 sekundy do setki, a nie okrojone jakieś, na wszystkim oszczędzane, jakim jest Rapid. Środek Octy a rapida jest w ogóle bez porównania, to zupełnie inna półka, zresztą od zewnątrz jest to samo. Ale trudno się mówi ja o tym nie wiedziałem, dlatego jeżdżę rapidem cieszę z niego a potem się zobaczy...:-)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Trochę inne spojrzenie na oba pojazdy:
    Chodzi o pojazdy z takim samym silnikiem.
    Nie wypowiadam się w tej kwestii. Wnioski wyciąga każdy sam.
    Pozdrawiam


    porownanie Rapid Octavia.jpg
    743 x 591 - 312K
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @dodan to ze popelniles blad i przeplaciles kupujac auto z silnikiem który był drogi i ci nie odpowiada nie daje ci prawa do deprecjonowania fajnego auta jakim jest rapid na tle O3. Jak dla mnie wypisujesz bzdury bo porzadne auto masz juz teraz a co najwyzej mogłbys miec lepsze, miedzy R a O3 nie ma takiej przepasci o której piszesz ani w srodu ani na zewnątrz czego dowodzi tabela kolegi jercena. Oczywiscie nie kwestionuje tego ze O3 ma swoje plusy (chocby mechaniczne), ale automatycznie odzwierciedla sie to w cenie. Reasumujac Rapid jest fajnym autem w swojej cenie tak jak O3 z tym ze o 15 tys drozej :)
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • @dodan nie chodzi mi o to, żeby było na moim, i nie chodzi mi tylko o pieniądze.
    Po pierwsze mam SB więc nie dotyczy mnie ten problem i pomimo, że robię ok 40tyś to kupiłem benzynę, choć  przy takich przebiegach rozsądniej było by nabyć diesla, ale ja diesli nie lubię i choć sam sobie na złość robię to nie kupię i już. Jednak nie oszukuję sam siebie benzyna w TSI po 200 tyś to będzie szrot, TDi będzie w połowie swojego życia. Jeżeli myślisz, że Octa z 1.4TSi będzie paliła 6,5l na setkę to powodzenia. W mieście 8-9l realne. Obecnie climatronic w Rapidzie w wersji Abition jest w standardzie.  Zawsze można trafić jakąś okazję, tzn diler będzie miał akurat coś fajnego na placu i będzie chciał nam to sprzedać w fajnych pieniądzach i wtedy faktycznie warto się nad czymś głębiej zastanowić, ale to wyjątki nie norma. Ja np. za swojego SB Elegace max+ czarne felgi, + xenon + zimówki + Admudsen + pakiet image zapłaciłem 57,5tyś, gdybym takie wyposażenie wsadził do Octavii to cena raczej grubo poszybowała by w górę. Ale nie oszukuję się navi w O3 to nie wysłużony Admudsen, xenon w R ma tylko 25w a nie 35w itd itd.... Ogólnie, każdy robi to co uważa, wolny kraj. Może mieć, i pewnie ma różne zdanie od mojego na różne kwestie. I dobrze bo inaczej świat byłby nudny. Nie było by o czym dyskutować. Jednak, jednego jestem przeciwnikiem. Oszukiwania samego siebie. A w tym konkretnym przypadku: TSI nie spali w mieście 6,5l, chcesz się oszukiwać OK, Twoja sprawa, TSI i TDi mają całkiem inną żywotność (liczone są na inne przebiegi), choć TDi CR 1,6 to nie 1,9TD to jego żywotność teoretyczna przekracza 400tyś Tsi góra 200, wszystko ponad to to już loteria i niezamierzony bonus producenta.
    Dobrze mieć wybór, ale wybór powinien być świadomy. A wmawianie komuś, że O3 i R jest w tych samych pieniądzach to po prostu fikcja.
  • @gross jeżeli już, to mogę co najwyżej pisać bzdury, a nie "bzduty":-)) Owszem mam fajne autko, ale za rozsądną różnicę mógłbym mieć dużo lepsze i to mnie wkurzyło najbardziej. Ty nie patrz na tabele tylko porównaj sobie fizycznie jaka jest przestrzeń i styl w octawi, a jaka w rapidzie, a jeśli dalej nie będziesz widział znaczącej różnic to znaczy, ze kompletnie nie masz gustu i nic Ci już nie pomoże:-))
    @jasiu Ja pisze tylko i wyłącznie o swoim przypadku i o swoich subiektywnych odczuciach i nie porównuje octy do twojego SB a ni do żadnego innego. Poza tym porównywałem spalanie katalogowe obu samochodów, co napisałem. Jak zwykle nie czytasz ze zrozumieniem. To że muszę do tego spalania dodać po litrze do każdego to ja wiem ale i tak nie zmienia to faktu, ze spalanie miedzy oba samochodami jest dość porównywalne.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Ciekawe czemu zrobili w Rapidzie zbiornika paliwa większy niż w Octavi :)))
  • Widać - jednak R jest w wybranych szczegółach lepszy.
    Dlatego niepotrzebna jest dyskusja o wyższości jednego autka nad drugim, bo to nic nie daje. Każdy wybiera wg kilku swoich kryteriów, niekoniecznie takich samych jak inni. Stąd te "różne" zdania - a nawet (tu na forum) lekka adrenalinka :)
    Ale czy aż tak warto walczyć o swoje racje?
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @dodan coś jest w tym co piszesz... przymierzałem się do OIII właśnie z silnikiem 1.4 TSI 140km, chciałem wykorzystać okienko derogacyjne, niestety tego silnika nie można było zamówić z homologacją N1, więc odpuściłem... po chłodnej kalkulacji wybrałem auto skonfigurowane bardziej budżetowo, wychodząc z założenia, że im będzie ono tańsze, tym szybciej zmienię na nowe, lepiej wyposażone... dlatego nie brałbym Rapida z silnikiem TDI, ani ze skrzynią DSG, czy innymi dodatkami (bajerami)... jeśli już miałbym tak doposażać auto, to zrobiłbym to np. "w obudowie OIII"... reasumując: budżetowy i tańszy w zakupie Rapid, albo dobrze wyposażona i droższa OIII, ale to moje prywatne zdanie, każdy dokonuje własnego wyboru...
    ps. w powyższą dyskusję Kolegów nie wchodzę bo zaczyna się robić gorąco ;-)

    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • @bounty a co to jest ta homologacja N1 i do czego było ci to potrzebne? Ja też myślałem o Rapidzie w TSI ale te EA111 spalanie mają trochę jednak większe i dlatego wolałem w TDI
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • W ambition w standardzie jest CLIMATIC a nie climatronic!!!!!!!!!!!! 
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • @dodan zarzucasz mi czytanie bez zrozumienia, a to samo ja mógłbym zarzucić Tobie. Napisałem wyraźnie, że mogą być przypadki różne, mój podałem jako przykład, że teoretycznie dla mnie TDI a wybrałem i tak benzynę, ale świadomie. Cenę SB podałem jako przykład bo ma taką samą jak LB, na Oct bym się nie zdecydował i tak bo chciałem hatchbacka, jeśli już to myślałem nad Leonem, ale wiadomo budżet. Nie wychwalam na siłę Rapida, a wątek już dawno zszedł z torów tylko Twojego przypadku, więc i ja uogólniam. Co do spalania to nie jest tak jak piszesz, o ile do TDI możesz spokojnie dorzucić litr i być może się zmieścisz, o tyle 1,4 TSi w Octavce w mieście spali dużo więcej niż katalog. 7,5 to chyba z lekką nogą w niedziele, a tak w korkach na tygodniu 8-9 i to bez szaleństw, bo inaczej dwucyfrówka. I nie chodzi mi o to by kwestionować Twoje decyzje czy Twoje zdanie, bo np. TSI ma dużo lepszą kulturę pracy, kwestia priorytetów i gustów. Ważne by świadomych decyzji przed zakupem, a nie na podstawie tego co obiecał handlowiec. Jego rola by sprzedać. Z doświadczenia wiem, że po fakcie to każdy handlowiec mi mówi: "ja to bym Ci to sprzedał za tyle, a nie tak drogo, po za tym to moje lepsze...", nie pisząc już o budowlańcach: "ale panu poprzednia ekipa s...liła " :D :D :D. Handlowiec rzucił Ci jakąś kwotę bez głębszej kalkulacji i szczegółów.
      Pozdrawiam
    P.S. Zresztą nawet przyjmując Twoją argumentacje to i tak takie podejście nie ma sensu. Bo za kolejne 10tyś kupiłbyś golfa, albo Jette, no ale one są już tylko o 10 tyś tańsze od pewnych wersji Passata.... dodajmy kolejną 10 i może A4 itd. itd.... :D

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?