FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Alufelgi 15",16",17"
  • Sugerowanym rozmiarem jest 215/40/17-ET46-7J...  biorąc po uwagę wyłącznie różnicę średnic dla 215/45 jest 3,44% i odpowiednio dla 205/50 wychodzi 5,18%, czyli opony powyżej 2,0%... i jeszcze ew. zmiana z 7J na 8J oraz z ET46 na ET35... nie próbowałem, nie polecam, ale jak zmienisz, podziel się obserwacjami...
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Witam,zamierzam kupić w okresie letnim komplet opon zimowych,w moim Rapidzie będę miał rozmiar 185/60/R15 na felgach stalowych.W związku z czym mam 2 zapytania:
    - Czy mogę założyć opony 195/65/R15 ?
    - Czy wybór opon marki NOKIAN ( Made in Finland ) jest dobrym zakupem ?
    Bardzo proszę o uwagi w sprawie wyboru opon zimowych,gdyz rozważam jeszcze opony zimowe marki CONTINENTAL.
    Dziękuję i pozdrawiam !!!
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Nokian jest dobrą marką półki średnio-wyższej. Poczyta temat, ktoś się dzielił spostrzeżeniami.
    Co do rozmiaru to zalecany jest 195/55/R15 i na to jest homologacja oraz na to sprzedadzą Ci łańcuchy w ASO - pamiętaj o ET38 w feldze.
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • @andrew61k zobacz tutaj, wrzuciłem tam tabelkę odnośnie rozmiarów opon... o zimówkach zobacz tutaj, moja opinia o zimówkach i czym się kierowałem jak kupowałem... na Twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze nowości, nie śledzę tematu, ale chyba UltraGrip 9, Alpin A5, etc.
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Może być"w miarę dowolne" jeżeli odsadzenie nie wpłynie np. na obcieranie opony o nadkole itd. Można czasami używać dystansów, ale lepiej aby były dobrej jakości...
    No i w przypadku wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia pod pretekstem używania felgi niezgodnej z homologację/zaleceniami producenta.
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • @bounty
    tak wiem jakie felgi i opony powinny być jednak chciałbym aby felgi były bardziej wysunięte- zmieni się rozstaw kół, a na wyższym profilu będzie się lepiej jeździło-przynajmniej dla mnie.
    @BaloN
    Jeżeli et/szerokość felgi w danym rozmiarze dla Fabi jest inne niż dla Rapida to według homologacji ( skody.pl) felga nie podejdzie.
    Toledo LB/1.2CBZA 86/MY2014/Reference/Czarny/44300km/ Kerry
  • A czy próbował ktoś do felgi 15 6J założyć opony 205/55 czy nie będą zbyt szerokie?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Z tabelek na sieci będzie pasować, zalecana dla 205 jest 6,5.
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • No właśnie, czyli moja 6.0 pewnie będzie zbyt wąska i na oponie wyjdzie balon:( a z kolei 195/55 nie chcę zakładać bo średnica koła wyjdzie mniejsza niż 185/60 i jeszcze gorzej będzie wyglądać:(
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @dodan 195/55 będzie niższa od 185/60 ale nieznacznie. To raptem niecałe 4 mm na profilu a więc niecałe 8 mm na całej oponie więc co to jest ?
    RAPID LB | 1.2 TSI CBZB 105 KM @120 KM/213,7 Nm | MY15 (45 tydzień 2014) | AmbitionMAX + USB + Climatronic + Tempomat + Hak | Błękit DENIM | łódzkie
  • Może i jest to niewiele ale wizualnie może być zauważalne. Weźmy np. rozmiar 195/60. Od razu wizualnie widać, ze średnica kółka jest znacznie większa od naszych.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @dodan każdy rozmiar jaki założysz, będzie wyglądał "niestandardowo" tzn. nie tak jak w większości aut... gdyby wyjściowym rozmiarem był 195/65/15 i odpowiednio dobrane do niego zamienniki w innych rozmiarach, wszystko byłoby ok, ale naszym jest 185/60/15 i w tym jest problem... minimalny dobry rozmiar felg do Rapida, aby wizualnie poprawnie się prezentował to 16", a  nawet 17", niestety mamy wtedy profil 45 lub 40...
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Dobrze mówisz, żałuje tylko, że nie kupiłem felgi 6,5J, mógłbym wtedy założyć oponę 205/55R15 i moim zdaniem rapidek na takich wyglądał by najlepiej, a i do jazdy profil byłby odpowiedni
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Jeśli 15" to 205/55/15 (6,5J) byłyby optymalne... przy 16" wystarczyłyby 195/50/16 (6,5J) lub ew. 205/50/16 (6,5J)... wrzucam poniżej tabelkę, może komuś się przyda...

    100.bmp
    486 x 373 - 532K
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • @bounty,dzięki za fajną tabelkę,którą umieściłeś.
    Mam pytanie do wszystkich,czy zastosowanie opony 195/65/15 w Skodzie Rapid będzie nie odpowiednie,mam na myśli zwiększony profil opony z 55 na 65 wpłynie negatywnie np.na otarcia  o nadkola itp.Bardzo proszę kolegów o spostrzeżenia,czy można na takich oponach jeżdzić w Skodzie Rapid,bo według tej tabelki to nie można.
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • @bounty tak, takie zamienniki przy 16, jak najbardziej można zrobić autko będzie fajnie wyglądało i nie będzie problemu ze zbyt niskim profilem. I jeszcze jedna mała uwaga do tej tabeli, nie ma trzech wzorcowych opon. wzorcowa jest tylko jedna 185/60R15, reszta to zamienniki. Rozmiar 215/45/R16 też jest zamiennikiem gdzie średnica opony jest o 0,5% mniejsza od opony wzorcowej
    @andrew61K nie możesz założyć opony 195/65/R15 bo średnica koła będzie zbyt duża.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @dodan,napisałeś,że średnica koła będzie zbyt duża,nadal nie rozumiem,myślę,że 195 to szerokość opony,65 to wysokość opony,rozmiar felgi bez zmian 15 cali,gdzie tkwi błąd,czy masz na myśli 195 jako średnica koła,czy będzie ocierać koło o nadkole,wyjaśnij szerzej ten problem,gdyż w tabelce jest nawet podana opona 205/55/15 jako zamiennik w stosunku do wzorcowej 185/60/15.
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Zamiennik opony wzorcowej można używać wtedy kiedy średnica opony nie przekracza +1,5% i -2%. W przypadku rozmiaru 195/65R5 średnica opony jest aż o prawie 5% większa od opony wzorcowej, co oznacza że prędkościomierz będzie dawał znaczne różnice to raz, dwa, że otwory śrub mogą nie pasować jak średnica opony jest większa o 3 cm lub może gdzieś obcierać. Natomiast rozmiar 205/55R15 jest jak najbardziej odpowiedni, bo średnica koła jest tylko o 0,58% większa od opony wzorcowej
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @dodan,wypowiedż kolegi mnie nadal nie przekonuje,choć algorytm matematyczno-procentowy moze i jest zachowany,ale co ma prędkościomierz licznika kilometrów do średnicy opony,nie mówiąc już o średnicy śrub,co jest zwiazane z felga opony a nie z sama oponą,myślę,ze jak w Skodzie Rapid pasują alufelgi w rozmiarze 16 cali,to i opony 195/65/15 cali na stalówkach też będą pasowały.
    Najlepiej zapytam u żródła,czyli w serwisie wymiany ogumienia,gdzie jeżdżę i tam uzyskam na pewno wyczerpująca odpowiedż,czy mogę zastosować szerszy wymiar opon na 195 i wyższy profil na 65 przy stalowej oponie 15 cali.
    Dam znać na forum jak uzyskam konkretną odpowiedż w tej sprawie.
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Co ma prędkościomierz do średnicy opony... a wg czego Ciebie masz prędkość na liczniku? Zmiana średnicy opony ma wpływ na wskazania prędkościomierza. Prosty eksperyment myślowy. Mamy piłkę do koszykówki oraz do tenisa. Każdą z nich przetaczamy po stole długości 1m. Pytanie: Która piłeczka zrobi większą ilość obrotów aby przebyć tą odległość? No to mamy jedną część za sobą. Teraz policzmy prędkość poruszania się obydwu piłek na zasadzie liczenia obrotów. Przyjmujmy że wzorcowa jest piłka do piłki nożnej. Liczenie prędkość jest po przez znany obwód opony x ilość obrotów. Ponieważ piłka do koszykówki jest większa niż do piłki nożnej pokonała dystans 1m z mniejszą ilością obrotów - licznik pokazał mniejszą prędkość. Do tenisa jest mniejsza, zrobiła więcej obrotów, prędkość na liczniku jest większa. Taki tam eksperyment myślowy :).
    Co do felg i rozmiarów. Pewnie, będą pasować i 15, 16 jak i 17, ba pewnie nawet i 18 wejdą. Tylko @andrew61k zwróć uwagę, że dla każdego rozmiaru felg średnica koła z felgą i oponą jest w toleracji +1,5% i -2% od rozmiaru 185/60R15.
    Do tego mogą dojść komplikacje przy ESP i innych systemach. Adaptację się robi przy swapie i rozbudowie hamulców, to na pewno. Ale przy zmianie rozmiarów na dużo odbiegający od homologowanego? Tego nie jestem pewien.
    Co do szerokości opon, stosowane w 17 jest 215. Tylko przy stosowaniu dużo odbiegających opon może być potrzeba stosowania dystansów aby zmienić ET felgi.
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?