FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Gotówkowy w VeloBank

Świąt Wielkanocnych, zdrowych i pogodnych
Wszystkim miłośnikom i właścicielom :)

Skody Rapid życzy

RapidKlub.pl

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Nawiew i klima
  • W naszym R masz elektronikę, która kontroluje od ok. 18 st. temperaturę w kabinie. Jakby obejść elektronikę - też można by zejść z temp. w kabinie jeszcze niżej. Tylko - po co?
    Jak masz samochód, w którym klima działa jak lodówka - to to jest jakaś starsza wersja klimy, która może być nawet bardzo nieprzyjazna dla załogi. Brak w niej logicznej kontroli temperatury. Jak długo wytrzymasz przy 10 czy 12 st.?
    Dla mnie klimatyzacja w R jest dobra. Działa dobrze i przy nastawieniu niskiej temp. można się nawet przeziębić.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • W automatycznej klimie jaki jest minimalny nastaw? Schodzi do np 18 stopni i już czy jest (low) lub minimum?
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Manualna Klima nie ma czujnika temperatury wewnątrz. Będzie chłodzić i chłodzić na ile pozwoli jej wydajność.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Climatronic ma minimum 18 st.
    Jak masz manualną klimę - to spróbuj sam do ilu możesz zejść.
    Wg mnie - jest ale i tak pewne minimum, do którego można dojść. Z drugiej strony - każdy układ grzewczy czy chłodzący - nie działa sam. Zawsze jest zależny od "obciążenia" - czy też warunków, w jakich pracuje. Przy olbrzymich upałach, klima może obniżyć temperaturę o ileś stopni, czyli osiągnięte minimum będzie wyższe niż przy temperaturze otoczenia np. 10 st. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ja jeżdżę z climatronic na auto z zalaczona klima i nie ma problemow. Chłodzi szybko i dla mnie efektywnie i wystarczająco...
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • Jeździłem innymi samochodami z klimatyzacją automatyczną i w porównaniu do nich klimatyzacja w Rapidzie faktycznie jest mniej wydajna, ale jak dla mnie wystarczająca. Na pewno nie muszę czekać kilku minut, w upalne dni wystarczy kilkadziesiąt sekund.

    @jercen @supermajku Jeśli chodzi o nastawy w climatroniku to można ustawić poniżej 18 stopni, wyświetli się, z tego co pamiętam "LO" i chłodzenie załącza się z maksymalną siłą. Tak samo w drugą stronę, nie pamiętam maksymalnej temetratury jaką moża ustawić, ale powyżej niej wyświetla się "HI" i ogrzewanie działa z maksymalną siłą.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Myślę że automat powinien zapewnić te 18. Niżej nie będzie robić. Chwilowo powietrze z kratek może być chłodniejsze. Manual będzie bezwiednie robić ile będzie w stanie. Agregat chłodni to to nie jest więc jeżeli osiągnie poniżej 18 w upale to sukces.

    Komfortowa temperatura to 21-22. Jeżeli na dworze ponad 32 to nawet do 24. W aucie powinno być lekko ciepło, nie powinno to być uczucie chłodu bo to wtedy niezdrowe. Ja mając automatyczną ustawił bym sobie 21 i nacisnął auto i wsio. Teraz z manualem oscyluje pomiędzy 1-2 prędkość went. Chwilowo 3, a nawet 4. Jak na dworze chłodniej to nawet gdy na 1 jest za chłodno to daję nieco ciepła tak w poziom pokrętło, jeżeli nadal jest za chłodno i przekraczam ⅓ podgrzewania
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Komfortowa temp to zazwyczaj 21-22 C, ale zależy to też od temp. zewnętrznej. Wewnątrz nie powinno być chłodniej niż 10 C. od temp. zewnętrznej.
  • Dlaczego? Jeśli zamierzam spędzić w aucie 10 godzin non stop na dworze będzie 40 to dlaczego mam mieć w aucie 30? Toż to skwar. Komfort będę mieć na 21-22 i basta.

    Owszem dla zdrowotności aby uniknąć szoku termicznego stopniowo zwiększamy przed wyjściem na te 40.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  •  Dla zdrowotności właśnie :)
  • Temat klimy, to szybkie pytanie... 2,5 miesiąca temu zrobiłem czyszczenie klimy (preparat plak z wężykiem) i wpuściłem pianę do wszystkich kratek oraz od dołu do końca (w miejscu filtra)... poszła cała butla... i wszystko było ok, niestety nieprzyjemny zapach powrócił... jakieś rady co dalej można z tym zrobić?
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Tuż przed wyłączeniem Ac daj na cieple celem osuszenia. I już nie będzie
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Schemat układu jest taki filtr> wentylator> skraplacz>nagrzewnica>wylot
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @supermajku
    wentylator>filtr>parownik>nagrzewnica
    skraplacz jest przy silniku, a skoro nagrzewnica jest ostatnia to nie ma znaczenia czy osuszasz przy nastawieniu na ciepłe czy na zimne, osuszasz i tak powietrzem w temp. zewnętrznej.

    @bounty, powtórz czynność odgrzybiania kilkukrotnie w kilkudniowych odstępach, następnie powtórz jeszcze raz po kilku miesiącach, kratki odpuść psikaj tylko w parownik. I nie trzeba wciskać tam całej butli.

    Najważniejsze w klimie to nie doprowadzić do zagrzybienia, dlatego ja polecam psiknąć profilaktycznie 2x do roku wraz z wymianą filtra PP

    Poprzednie auto kupowałem z placu, pewnie laweciarz przy manewrowaniu się klimatyzował, a potem auto stało kilka miesięcy. A grzyby rosły...
    Pierwsze kilka czyszczeń zrobił serwis, potem nie miałem już siły do nich jeździć.
    Powyższa moja metoda pozwoliła cieszyć się świeżością przez następne 7 lat.

    Kiedyś miałem Plaka, aktualnie mam takie jak na fotce. Niestety ma to idiotycznie krótki wężyk, na szczęście końcówka i wężyk, jaki mi został po plaku pasuje do nowej puszki :D

    Osuszanie parownika, nie dajmy się zwariować... Owszem przed planowanym dłuższym postojem zgoda, wysuszmy parownik, ale przy codziennym jeżdżeniu... nie bądźmy niewolnikami samochodu.
    WP_20150510_003.jpg
    2000 x 3552 - 2M
  • Cóż nie chcę Was zniechęcać. Kolega mechanik odgrzybiał kiedyś klimę dla lekarza-pedanta. Wymył (sic!) po demontażu wszystkie elementy instalacji alkoholem medycznym (dostarczonym przez rzeczonego lekarza :) ) i po 3 miesiącach zapach z klimy wrócił. Nie wiem na czym to polega... Ja od roku jeżdżę non-stop z klimą i na razie jest ok, ale nie wiem co będzie dalej.

    W poprzednim samochodzie walczyłem długo preparatami podobnymi do powyższego i na długo to nie pomagało, niestety...
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Do tego polecam filtr kabinowy z węglem aktywnym. Można też posikać we wlot powietrza nawet tak na wentylator tego preparatu.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @supermajku No i co to da?
    Grzyby tworzą się w większości na parowniku, a filtr z węglem jest przed. Jego zadanie po pochłanianie zapachów z ulicy.

    W rejonie filtra i wentylatora grzybów nie ma, podobnie jak w kanałach do kratek nawiewowych.
    Dlaczego?
    Dlatego że grzyby lubią ciemno i wilgotno. Przed parownikiem jest powietrze z zewnątrz w miarę suche nawet podczas deszczu (inaczej nawet w autach bez klimy robiły by sie grzyby, a się nie robią), za parownikiem jest powietrze klimatyzowane czyli z definicji osuszone z wilgoci. Jedynie miejsce w którym pływa woda, (dosłownie woda tam pływa) to parownik i tam tworzą się grzyby. Niedrożne odwodnienie parownika może być przyczyną zwiększonej podatności na grzyby, można to sprawdzić czy po napsikaniu dużej ilości preparatu do parownika i po przekształceniu się piany w ciecz znajdziemy pod autem kropelki tejże cieczy.

    @halif, nie zniechęcaj ;)
    Ja dużo, naprawdę dużo walczyłem w poprzednim aucie z zapachem i właśnie powyższa metoda się sprawdzała. Pierwszy rok był najgorszy, potem tylko profilaktyka 2x do roku, psik + wymiana filtra.

    W razie czego takie kontrolne psik psik zajmuje 5-10 minut więc można robić to nawet raz na kwartał.
    U mnie nie pomagały żadne ozonowania itp. tylko tradycjne psik psik, jak pisałem tak jak pisałem wcześniej.

    Aha i w przypadku uporczywego smrodu lepiej robić ze 2-3 powtórzenia co kilka dni tak jak pisałem niż władować calą butlę raz na rok.
  • Dobrze masz 100% racji. Czy da się pokryć czymś antygrzyb aby na przyszłość bylo ok. Może srebro koloidalne, lub inne wpsikac w ten sam sposób.

    Takie pytanie bo u mnie przy 26 tys. I 4 miesiącach wali jak od Rumuna.

    Co ile polecacie wymianę filtra kabinowego?

    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Ja wymieniam filtr co pół roku, na zwykły papierowy. Wtedy też psikam na parownik. Dobrze że dostęp do filtra jest łatwy a nie przez podszybie jak w niektórych.
    Po pół roku filtr (bezwęglowy) też jest czarny :)

    Nie testowałem nigdy preparatów zabezpieczających, bo doświadczenia z innymi metodami niż pisk-psik, zawsze mnie rozczarowywały. Butla mi starcza na około 6-7 psikań tj. 3 lata w cenie kilkudziesięciu złotych. Dla mnie to jest najbardziej optymalne rozwiązanie.
  • W sumie to filtr węglowy poza ASO to koszt 45-50 zł, za papierowy w ASO wołają podobne pieniądze. Można go łatwo samemu wymienić (tylko trzeba wiedzieć jak, aby nic nie pourywać i żeby potem plastiki nie dzwoniły). Pierwszy raz ostrożnie wymienić, potem już z górki. W poprzednim samochodzie zawsze był węglowy.

    "Aktywny węgiel w filtrze ma zdolność pochłaniania różnych substancji. W praktyce oznacza to, że przez taki filtr nie dostają się do kabiny, nie tylko elementy stałe (pyłki, kurz), ale i część uciążliwych gazów. Węgiel łączy się z metalami ciężkimi, pochłania opary benzyny i niektóre tlenki. Wymyślono go po to, żeby do kabiny nie przedostawały się groźne spaliny i nieprzyjemne zapachy." 

    Tyle teorii. Wszystkiego nie wchłonie, ale zawsze pomoże. Szczególnie jak się ma w domu alergików...
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?